A A+ A++

We wtorek (16 marca) 40. rocznica początku strajku chłopskiego w Bydgoszczy. Od niego zaczął się Bydgoski Marzec. W obronie praw rolników do zrzeszenia się w swoim związku stanęli trzy dni później na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej działacze “Solidarności” w Bydgoszczy, m.in. Jan Rulewski i Antoni Tokarczuk. 

Dziś na wtorkowe obchody rocznicowe pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy zaprosił rzecznik prasowy wojewody. Napisał: “Organizatorami uroczystości są: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ »Solidarność« Leszek Walczak, Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ »Solidarność« Tomasz Jeziorek oraz dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon”. W siedzibie urzędu wojewódzkiego odbędzie się we wtorek webinarium poświęcone promocji teki edukacyjnej IPN pt. “O wieś polską wolną, niezależną, samorządną”. 

W piątek (19 marca) w ramach obchodów pod patronatem Andrzeja Dudy będzie msza w kościele jezuitów oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski znajdującą się na ścianie budynku przy Dworcowej 87.

Natomiast we wtorek (16 marca) w ramach obchodów współorganizowanych przez NSZZ “Solidarność” RI i Delegaturę IPN w Bydgoszczy poza wspomnianym webinarium jest także msza o godz. 11 w kościele jezuitów oraz złożenie kwiatów pod tablicą przy Dworcowej 87. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele strajkujących w 1981 r., m.in. Wojciech Mojzesowicz, którzy ok. godz. 13 spotkają się w Operze Nova.

– Przykre, że zablokowano nam, rolnikom, salę w ODR w Minikowie. Niby sanepid nie wyraził zgody – mówi Mojzesowicz. – Dzięki Bogu, że nie wszystko jest jeszcze opanowane przez rząd. Są niezależne samorządy. Marszałek Piotr Całbecki udostępnił nam salę w Operze Nova, gdzie spotkamy się po złożeniu kwiatów. Inaczej stalibyśmy pod gołym niebem. Cieszę się, że prezydent Bydgoszczy zorganizował sprawnie i z dużym zaangażowaniem rocznicowe uroczystości. Docenia wszystkich mających swój udział w wydarzeniach, uwzględniając w komitecie obchodów także chłopów – dodaje.

– Zaangażowaliśmy się jako uczestnicy tamtego strajku w działalność komitetu samorządowego pod patronatem honorowym Lecha Wałęsy. Muszę niestety z przykrością powiedzieć, że usłyszałem wiele zarzutów z tego powodu. A liderem “Solidarności” pracowniczej był Lech Wałęsa. Historii nikt nie zmieni, choćby nawet pan Kaczyński stawał na głowie – mówi Wojciech Mojzesowicz.

Przypomnijmy: w Bydgoszczy rok 2021 jest rokiem Bydgoskiego Marca. Logo obchodów zaprojektował Jerzy Janiszewski, twórca znaku “Solidarności”. W ubiegły wtorek na scenie Miejskiego Centrum Kultury pojawili się trzej bohaterowie Bydgoskiego Marca 1981: Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk i Wojciech Mojzesowicz, a wraz z nimi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca rady miasta Monika Matowska. W planach są okolicznościowe wystawy i spotkania. We wtorek w MCK przy ul. Marcinkowskiego zostanie przypomniany film dokumentalny z 2008 r. “Czternaście dni. Prowokacja bydgoska”. W piątek ukaże się specjalne wydanie “Tygodnika Bydgoszcz” “Gazety Wyborczej”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMPGK w Krośnie sięgnie po energię z OZE
Następny artykułCiekawe uwagi francuskiego posła o relacjach z Polską