W wieku blisko 93 lat, zmarła Amelia Dunin. Była najstarszą krakowską przewodniczką, pracującą nieprzerwanie od 70 lat. O śmierci nestorki poinformował Instytut Pamięci Narodowej, z którym współpracowała.
Amelia Dunin zmarła w nocy z 12 na 13 marca.
ZOBACZ: Nie żyje Marvin Hagler. Były bokser miał 66 lat
Dunin kurs uprawniający do oprowadzania turystów ukończyła w 1950 r. Od 1951 r. pracowała w PTTK jako przewodnik turystyczny i nigdy nie zrezygnowała z tej aktywności. Oprowadzała po mieście głównie turystów polskich i francuskojęzycznych. Pracowała także w 2020 r., w czasie epidemii.
Angażowała się w działalność IPN i od początku jego istnienia brała udział w spotkaniach organizowanych przez krakowski oddział. Była aktywnym uczestnikiem zajęć edukacyjnych. Pozostawiła wspomnienia opublikowane przez IPN.
Kim była Amelia Dunin?
Urodziła się 21 marca 1928 w Poznaniu jako Amelia Maria Bernadetta Dąmbska. W 1944 r. była świadkiem akcji “Burza” w inspektoracie “Maria” AK, a następnie wkroczenia w styczniu 1945 r. Armii Czerwonej. Najtrudniejszy czas dla jej rodziny rozpoczął się po wojnie, kiedy jej ojciec, udzielający schronienia Żydom i wspierający AK, został wywieziony na prawie trzy lata do Donbasu (Ukraina), do obozu pracy w kopalni węgla.
ZOBACZ: Nie żyje król Zulusów. Zwelithini miał 6 żon i 28 dzieci
Dąmbscy zostali wywłaszczeni z majątku i na zawsze opuścili Kalinę Wielką w Wielkopolsce. Rodzina zamieszkała w wynajmowanym mieszkaniu w Krakowie przy ulicy Kanoniczej. Amelia pracowała dorywczo w cukierni i jako opiekunka do dzieci.
W nocy z 12 na 13 marca 2021 r., w wieku blisko 93 lat, zmarła Amelia Dunin, wyróżniona przez #IPN tytułem Świadek…
Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie Sobota, 13 marca 2021
Pani Amelia, pracując zawodowo, podjęła studia. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). W 1961 r. założyła rodzinę z Józefem Stanisławem Ludwikiem Duninem. Od 1990 r. działała w Polskim Towarzystwie Ziemiańskim Oddział w Krakowie. Była aktywnym społecznikiem i filantropem, m.in. współpracowała z Hanną Chrzanowską.
W 2018 r. została laureatką nagrody Świadek Historii IPN, a w 2020 r. nagrody im. Klemensa Bąkowskiego.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
rsr/ PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS