Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.
Polski Rezerwy walutowe Polski nie przestają rosnąć. Na koniec lutego NBP dysponował aktywami rezerwowymi o wartości przeszło 160 mld dol. To najwięcej w historii.
Raptem rok przetrwała Chińska Republika Ludowa bez celu wzrostu PKB wyznaczanego przez przywódców partii komunistycznej. Teraz chińskie władze sięgnęły po rozwiązanie kompromisowe: wyznaczyły cel na bieżący rok, ale tak niski, jakby go nie było. A w projekcie planu pięcioletniego już nie wskazały konkretnego, oczekiwanego poziomu aktywności gospodarczej w najbliższych latach.
Spadki spółek technologicznych z indeksu Nasdaq objęły także akcje Tesli, które w ostatnich miesiącach były szczególnie mocno obserwowane. Wartość spółki Elona Muska od szczytu spadła o niemal 300 mld dolarów.
W 2019 r. co dziesiąty mieszkaniec Unii Europejskiej skarżył się na akty przestępczości, przemocy i wandalizmu w swojej okolicy. W Polsce ten odsetek jest ponad dwukrotnie mniejszy.
Srogi lockdown obowiązujący jesienią w wielu krajach Europy odcisnął swe piętno na statystykach produktu krajowego brutto. Zarówno gospodarka Unii Europejskiej, jak i strefy euro pogrążyły się w drugiej fali recesji.
Luty przyniósł wyraźne przyspieszenie inflacji cenowej w Stanach Zjednoczonych. Rządowy wskaźnik CPI osiągnął najwyższą dynamikę od rozpoczęcia pandemii Covid-19.
Eksport z Chin wzrósł w ubiegłym miesiącu o kosmiczne 155 proc. w porównaniu do lutego 2020 r. To oczywiście głównie efekt bardzo niskiej bazy z krótkiego okresu niemal całkowitego lockdownu za Murem, ale początek roku jest faktycznie dużo lepszy niż w latach wcześniejszych, choć tradycyjnie słabszy niż końcówka poprzedniego roku.
BG
Darmowy program do rozliczania PIT 2020
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS