A A+ A++

Trzy miesiące albo 45 dni – to podstawowe terminy na zwrot nadpłaconego PIT. Są jednak wyjątki.

Zdarza się, że nadpłata wynika nie tyle z zeznania rocznego, ile z późniejszych czynności sprawdzających urzędu skarbowego. Innymi słowy: gdy podatnik się pomylił na swoją niekorzyść, a urząd stwierdzi, że powstała nadpłata.

Urząd może sam skorygować zeznanie podatnika, jeśli skutki podatkowe (w tym kwota nadpłaty) nie przekroczą 5 tys. zł. W takiej sytuacji urzędnik przekazuje podatnikowi uwierzytelnioną kopię skorygowanej deklaracji (z prawem do wniesienia sprzeciwu). Nadpłata jest wtedy zwracana w terminie trzech miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu od korekty dokonanej przez urzędnika. Podatnik ma na taki sprzeciw 14 dni. B

W przypadku korekty dokonanej przez samego podatnika (poza czynnościami sprawdzającymi urzędu), a zatem gdy składamy skorygowaną deklarację i wniosek o stwierdzenie nadpłaty, podlega ona zwrotowi w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż w terminie trzech miesięcy od daty złożenia samej deklaracji podatkowej.

Termin zwrotu nadpłaty może być wydłużony w związku z przeprowadzeniem postępowania sprawdzającego, gdy deklaracja budzi wątpliwości. Fiskus powinien wydać w tej sprawie stosowne postanowienie. Podatnik może złożyć na nie zażalenie.

W przypadku usługi Twój e-PIT można milcząco zaakceptować przygotowane przez administ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStarachowicki szpital zatrudnił 9 lekarzy z Ukrainy i Białorusi
Następny artykułTychy: 6,2 mln m sześc. biogazu z osadów ściekowych i odpadów