Ryzyko kolejnych lockdownów powoduje, że przedsiębiorcy często decydują się zawierać umowy zlecenia czy dzieła. W razie braku świadczenia pracy osobom tym nie muszą wypłacać wynagrodzenia. Umowy zlecenia pozwalają obecnie uniknąć płacenia składek czy uzyskać wsparcie z budżetu państwa.
Co do zasady zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Umowa zlecenie zachęca jednak możliwością zwolnienia z opłacania składek w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczenia, co dla zleceniodawcy oznacza niższe koszty zatrudnienia.
Z końcem 2020 r. Polskę obiegła informacja o planowanym przez rząd oskładkowaniu wszystkich zleceń z początkiem 2021 r. Finalnie projekt nie wszedł w życie, ale nie oznacza to, że odstąpiono od prac nad tym pomysłem.
Czytaj także: Koronawirus: zarobki z umowy zlecenia z antykryzysową ochroną przed potrąceniem
Minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia dla zleceniobiorców lub świadczących usługi wynosi w tym roku 18,30 zł brutto. Wprowadzone zmiany w zasadach oskładkowania wszystkich umów zleceń oznaczać jednak będzie pochłonięcie podwyżki minimalnej stawki w 2022 r.
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 266 ze zm.) przewiduje…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekono … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS