Zdaniem Borysa Buski fuzja Orlenu z Lotosem doprowadzi do monopolu na rynku. Obecny na konferencji dziennikarz TVP Info zwrócił uwagę szefowi Platformy Obywatelskiej, że Komisja Europejska jest innego zdania, bowiem sama wyraziła zgodę na fuzję. To wprawiło polityka opozycji z zakłopotanie.
CZYTAJ TAKŻE:
— Zawsze przeciwko ambitnej Polsce! KO żąda wstrzymania fuzji Orlenu i Lotosu. Tomczyk: „To największa niekontrolowana prywatyzacja”
— Prezes PKN Orlen: W atakach na mnie nie chodzi o Daniela Obajtka, ale o przerwanie fuzji, która jest bardzo ważna dla polskiej gospodarki
— Prezes Orlenu punktuje działania opozycji i przypomina: Ponad dekadę temu to Platforma Obywatelska chciała sprywatyzować Lotos
KO przeciwko połączeniu Lotosu i Orlenu
Platforma Obywatelska zwołała kolejną już konferencję prasową, podczas której jej przedstawiciele próbują przekonywać, że połączenie Orlenu i Lotosu to złe działania. Jeden z briefingów miał miejsce we wtorek, a uczestniczyli w nimi szef PO Borys Budka i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Każdy monopol powoduje wzrost cen, a za to będą płacić konsumenci
— przekonywał Borys Budka.
Budka i tankowanie na Orlenie
Na jego słowa zareagował dziennikarz TVP Info Miłosz Kłeczek.
Ale to Komisja Europejska jest organem antymonopolowym i dała wstępne zielone światło na tę fuzję
— przypomniał Kłeczek, co wprawiło Budkę w wyraźne zakłopotanie.
Kiedy dziennikarz dodał, że nie widzi, gdzie miałby być monopol, o którym mówi poseł PO, Budka wypalił:
Proszę iść zatankować na Orlen
— odpowiedział po dłuższym milczeniu Borys Budka.
Pan powołuje się na monopol, ale ja mówię o tym, że Komisja Europejska tego monopolu nie zauważyła
— kontynuował Kłeczek.
Nie wnikam w pana życie prywatne. Mówię o tankowaniu na Orlenie
— odpowiedział Budka.
Ja w pana życie też nie wnikam, bo nie wiem, czego bym się tam jeszcze dowiedział
— powiedział Kłeczek.
14 lipca 2020 r. PKN Orlen otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen.
Środki zaradcze obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.
Przewidują m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii i sprzedaż na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw 80 proc. sieci stacji Lotosu.
wkt/TVP Info
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS