A A+ A++

Dzisiaj rozpoczyna się marcowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Już tradycyjnie odbywać się będzie w Brukseli. W związku z pandemią od lutego 2020 ani razu sesja nie odbyła się we francuskim Strasburgu i zapewne nie odbędzie się w kolejnych miesiącach, skoro Francja zajmuje trzecie miejsce na świecie i pierwsze w Europie pod względem liczby zachorowań na COVID-19.

PE Dewastowanie chrześcijańskich świątyń to nie temat dla europarlamentu

Europarlamentarna agenda pokazuje, że ten jeden z dwóch największych parlamentów świata, obok Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin, zachował swoją specyficzna „tożsamość”, „pozostał sobą”, bo, jak co miesiąc, mamy punkt o naszym kraju. Tym razem europosłowie z troską pochylą się nad tematem … wolności mediów w Polsce, na Węgrzech i, uwaga, na Słowenii. Do tradycyjnie stawianego pod pręgierz tandemu Warszawa-Budapeszt w ostatniej chwili decyzją Konferencji Przewodniczących PE doszlusowała Lublana. Oczywiście Słowenia jest rządzona przez „narodową prawicę” (z premierem Janezem Janšą i Słoweńską Partią Demokratyczną), a więc taka decyzja nie może nikogo zaskoczyć. Ta sama Konferencja Przewodniczących w ostatni czwartek zdecydowała, że nie będzie proponowanej przez naszą grupę polityczną Europejskich Konserwatystów i Reformatorów debaty o niszczeniu, paleniu, dewastowaniu chrześcijańskich kościołów i świątyń na Starym Kontynencie. Za dyskusją na ten temat poza nasza frakcją byli też eurosceptycy i Europejska Partia Ludowa. Przeważył jednak głos na „nie” socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów. Tak więc za atakowanymi wspólnotami chrześcijańskimi, których obiekty sakralne są niszczone w krajach UE, parlament w Brukseli się nie ujmie, dopisując kolejny rozdział do księgi unijnego wstydu.

Ofensywa „Zielonych”

Sesja zacznie się od punktu „Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet”. Padną słowa, ale na goździki panie raczej nie mogą liczyć.

Dziś odbędzie się jeszcze pięć innych debat oraz 75-minutowe głosowanie. A obrady zakończą się około 22:30.

Tematy dzisiejszych debat są następujące. Pierwsza, przygotowana przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności nosi tytuł „Unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO 2, zgodnego z zasadami Światowej Organizacji Handlu”. Jej sprawozdawcą jest 54-letni Francuz Yannic Jadot. Wcześniej działacz Greenpeace’u, lewicowy Zielony, skądinąd kandydat w wyborach prezydenckich we Francji w 2017 roku.

Temat drugiej debaty to „Współpraca administracyjna w dziedzinie opodatkowania”. Sprawozdanie leżało w gestii Komisji Gospodarczej i Monetarnej, a „raporterem” (sprawozdawcą) jest 52-letni Niemiec, ale urodzony w Hiszpanii Sven Giegold, alterglobalista (!) i ekolog, kolejny przedstawiciel grupy „Zielonych”.

Tytuł kolejnej debaty to „Należyta staranność i odpowiedzialność przedsiębiorstw”. Wbrew pozorom przygotowała go Komisja Prawa, a sprawozdawczynią jest Lara Walters, Holenderka, 35-letnia socjalistka, która objęła mandat europosła po nieszczęsnym Fransie Timmermansie, gdy ten wybrał jednak prace w Komisji Europejskiej.

UE „strefa wolności dla osób LGBT”

„Wdrążenie rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych” – to temat kolejnej debaty, pilotowanej wcześniej przez Komisję Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumenta. Jej sprawozdawcą był Christian Doleschal. To jeden z młodszych eurodeputowanych, 33-letni Niemiec, prawnik z rządzącej Republika Federalna CDU.

Ostatnia poniedziałkowa debata, która zresztą narodziła się w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, ma dotyczyć „Równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy w świetle konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych”. Odbędzie się ona w dość późnych godzinach wieczornych, a sprawozdawczynią będzie kolejna przedstawicielka Niemiec i Grupy Zielonych, 42-letnia Katrin Langensiepen.

W dniu jutrzejszym w agendzie Parlamentu Europejskiego będzie „Program InvestEU”. Sprawozdanie do tego punktu zostało przygotowane przez dwie Komisje: Budżetową oraz Gospodarczą i Monetarną. Tego dnia odbędą się dwie tury głosowań i sześć debat. Temat jednej przedstawiłem, pozostałe dotyczą:

 „Kontroli rybołówstwa” (przygotowana przez Komisję Rybołówstwa), „Praw Dziecka” (przygotowana przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych) oraz „Działalności Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich” – sprawozdania rocznego za 2019 rok”. W tej debacie, do której sprawozdanie powstało w Komisji Petycji, a której jestem wiceprzewodniczącym, będę i ja występował.

Jutro też będzie jedna debata bardzo ideologiczna i już budząca szereg kontrowersji w wielu tradycyjnych środowiskach. Jej temat to: „Ogłoszenia Unii Europejskiej strefą wolności dla osób LGBTI”. A jak się Państwu podoba?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWalka o korzystne dla Polski zapisy dot. gazu ziemnego. Europosłowie piszą do KE
Następny artykułSensacyjne mistrzostwo po latach upokorzeń! A premier grzmi: Haniebne