A A+ A++

Pierwsze wiosenne promienia słońca sprawiły, że w lasach pojawiły się kleszcze. Wkrótce samice pajęczaków będą składać jaja. Ukąszenie kleszcza może prowadzić do kilku poważnych chorób, w tym do boreliozy i odkleszczowego zapalenia mózgu.

Kleszcze czatują niemal wszędzie. Jacek Sobolak, rzecznik Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski mówi, że kleszcze żyją nie tylko w lesie, ale także na łąkach i ogródkach. Aby zminimalizować ryzyko „złapania” kleszcza należy założyć ubrania z długimi nogawkami i rękawami, a po powrocie do domu należy obejrzeć ciało.

Na temat kleszczy panuje kilka mitów. Jednym z nich jest to, że reagują na jasne barwy, więc należy ubierać się na ciemno. Jest to nieprawda, ponieważ pajęczaki te nie widzą i jest im obojętny kolor naszego ubioru, za to reagują na ciepło ciała. Ponadto kleszcz nie zakazi nas chorobą zaraz po wkłuciu się. Potrzebuje na to czasu. Dlatego tak ważne jest obejrzenie swojego ciała po powrocie ze spaceru. Kleszcze czatują na roślinach do wysokości 1,5 metra.

Jednak nie tylko ludzie narażeni są na choroby wywoływane przez kleszcze. Lekarz weterynarii Agnieszka Przysucha-Ciach, właściciel gabinetu Agavet w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi, że od tygodnia przyjmowanie są czworonogi z babeszjozą, którą przenoszą kleszcze. Najbardziej wrażliwe są psy. To choroba, która przebiega w dość ostry sposób i często prowadzi do śmierci pupila. Wywoływana jest przez pierwotniaka babesia canis przenoszonego w ślinie kleszcza. Pierwotniaki namnażają się i tym samym doprowadzają do rozpadu krwinek. Objawem jest m.in. czerwone zabarwienie moczu zwierzęcia. Zwierzęta domowe można chronić przed kleszczami przeróżnymi preparatami, chemicznymi.

Szacuje się, że średnio 30 proc. populacji kleszczy w Polsce jest w stanie wywołać boreliozę. Zaszczepić się można jedynie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu, z kolei na boreliozę nie ma podobnego zabezpieczenia. Do lekarza należy wybrać się, gdy pojawiają się objawy podobne do grypy: senność, gorączka i ból głowy. Bezzwłocznie należy udać się do lekarza, gdy w miejscu ukąszenia pojawi się rumień w kształcie okręgu. Może to oznaczać, że doszło do zakażenia krętkami borelli.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCK Wadowice: Studencie WUTW! Zgłoś pomysł na wydarzenie!
Następny artykułCovid na granicy Chory w autokarze