Bez względu na pandemię krew i osocze nadal są potrzebne – apelują pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Nawet jeśli we krwi krwiodawcy nie ma przeciwciał w kierunku COVID-19, żaden składnik z oddanej krwi się nie zmarnuje. Osocze posłuży pacjentom z innymi chorobami, a krwinki czerwone zostaną przekazane dla osób z niedoborem erytrocytów.
Tradycyjnie, w oddziale terenowym przy szpitalu im. św. Łukasza raz w miesiącu w niedzielę można zgłosić się do punktu i oddać krew. Najbliższy termin już 21 marca, w godzinach 9-13 będzie można przyjść i zgłosić się do oddania krwi pełnej i krwi na osocze.
Warto zaznaczyć, że jedną z form zachęty do oddania krwi jest to, że krwiodawcom będą przysługiwać dwa dodatkowe dni wolne od pracy oraz 33 proc. zniżka na przejazdy komunikacją zbiorową krajową, czyli m.in. liniami PKP czy komunikacją miejską.
Ważnym elementem, który na krótki czas dyskwalifikuje osobę do oddania krwi lub osocza jest przyjęcie szczepionki. Według nowego rozporządzenia, osoby, które się zaszczepiły szczepionką od Pfizer czy ModeRNA muszą odczekać 7 dni. Natomiast ci, którzy przyjęli szczepionkę AstraZeneca lub Johnson – będą mogli oddać krew dopiero po 4 tygodniach od zaszczepienia się.
Przypomnijmy, że krew z przeznaczeniem na osocze może oddać każdy, kto spełnia podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi i choćby podejrzewa u siebie przebytą chorobę Covid-19. Musi to być nie wcześniej niż 28 dni po wyzdrowieniu, ale nie dłużej niż 3 miesiące. Można to zrobić w dwóch przyszpitalnych punktach w godzinach od 7:15 do 11:30. Trzeba być zdrowym i mieć ukończone 18 lat. Do punktów krwiodawstwa w Tarnowie zgłaszać mogą się nie tylko osoby, które mają potwierdzenie przebytej choroby. Wśród osób chcących oddać osocze zdarzają się mieszkańcy, którzy przeszli chorobę bezobjawowo.
(pm)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS