A A+ A++

Francuski minister ds. europejskich Clement Beaune przebywa od poniedziałku z trzydniową wizytą w Polsce, gdzie ma zaplanowane spotkania m.in. ze swoim odpowiednikiem Konradem Szymańskim i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

“Oczywista nieprawda”

Według portalu Politico Beaune miał poinformować w trakcie wizyty, że polskie władze odmówiły mu dostępu do “strefy wolnej od LGBT”, którą chciał odwiedzić.

ZOBACZ: “Strefy wolne od LGBT”. Organizator akcji nie przyszedł do sądu

“To oczywista nieprawda. Nikt z polskich władz nie zabraniał ani nie uniemożliwiał francuskiemu wiceministrowi wizyty w Kraśniku. Tego rodzaju sugestie nie służą dobrze atmosferze wizyty i naszym relacjom, wyjaśnimy tę sprawę w kontakcie z Ambasadą Francji” – napisał w odpowiedzi na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

“Zobowiązanie” Beaune

Clement Beaune w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” deklarował, że prawa osób LGBT będą jednym z centralnych punktów jego wizyty w Polsce. Pytany o to, czy odwiedzi “strefy wolne od LGBT”, francuski minister podkreślił, że jest to jego “zobowiązaniem”.

– Cokolwiek się stanie, będę rozmawiać z organizacjami, które działają w tych właśnie strefach, by bronić praw społeczności LGBT. Mam nadzieję, że będę mógł tam pojechać. Gdyby z powodów niezależnych od mojej woli nie doszło do tego tym razem, prędzej czy później i tak tam pojadę, bo zobowiązałem się do tego – powiedział Beaune. 

Spotkanie z marszałkiem Grodzkim

Podczas wizyty w Polsce francuski polityk spotkał się również z Marszałkiem Senatu prof. Tomaszem Grodzkim. Marszałek Senatu poinformował dziennikarzy, że z Clementem Beaune rozmawiał na temat planu odbudowy po pandemii, poszanowania fundamentalnych praw w Unii Europejskiej, planowanej konferencji nt. przyszłości Europy, której inicjatorem był prezydent Francji Emmanuel Macron.

Grodzki nawiązał też do przypadającego w tym roku 30-lecia Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja). Według marszałka, także w tym kontekście współpraca Polski i Francji powinna się zacieśniać. – To znakomita oś współpracy, która czasami była żywsza, czasami nieco bardziej uśpiona – zauważył.

Marszałek przypomniał, że ostatnio odbyła się wideokonferencja w ramach Forum Dialogu Trójkąta Weimarskiego, w której uczestniczył razem z przewodniczącym Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec Reinerem Haseloffem oraz szefem francuskiego Senatu Gerardem Larcherem.

ZOBACZ: “Strefy wolne od LGBT”. We wtorek debata w Parlamencie Europejskim

Grodzki pytany, czy w czasie rozmowy z francuskim ministrem poruszono temat praw osób LGBT odparł, że “generalnie ten temat był poruszany w kontekście fundamentalnych wartości, które wszyscy dzielimy będąc członkami UE”.

Jak dodał, chodzi o “poszanowania dla każdej jednostki ludzkiej, zrozumienia, że każdy z nas jest inny, ale ma takie same prawa i obowiązki w demokratycznym społeczeństwie i że różnicowanie nas z powodu naszej wiary, płci, orientacji seksualnej, zamożności czy innych parametrów jest absolutnie niedopuszczalne”.

– Wszyscy mamy równe prawa i rzeczywiście widać, że pan minister kładzie na ten temat, na to zagadnienie, znaczący nacisk – zaznaczył marszałek. Podkreślił, że podczas rozmowy poruszono także wiele innych zagadnień, począwszy od kwestii praworządności, kończąc na współpracy militarnej i w zakresie bezpieczeństwa.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

pgo/prz/ PAP, polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHenry Cejudo zapowiada powrót do Oktagonu i rzuca wyzwanie Petrowi Yanowi i Aljamainowi Sterlingowi
Następny artykułEdukacja seksualna w szkole. Lewica składa projekt