A A+ A++

05.03.2021r. 13:31

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA), Fatih Birol, podkreślił rolę, jaką energia jądrowa może odegrać w globalnej walce ze zmianami klimatu.
Birol przemawiał do delegatów na webinarium poświęconym inauguracji raportu IEA Energy Policies of IEA Countries: Japan 2021.

“Na całym świecie energia jądrowa jest dziś drugim co do wielkości źródłem czystej energii elektrycznej. Zapewnia bez emisji nieprzerwane usługi energetyczne na całym świecie, a jeśli spojrzeć na gospodarki OECD – takie jak Japonia, Stany Zjednoczone i Europa – energia jądrowa jest źródłem numer jeden czystej energii elektrycznej. I tak jest przez ostatnie trzy dekady. Dlatego, kiedy myślimy o bezpieczeństwie energetycznym, kiedy myślimy o czystej energii elektrycznej i chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne, moim zdaniem energia jądrowa powinna być integralną częścią bilansu energetycznego w krajach, w których rządy i obywatele dążą do znalezienia rozwiązania tych problemów” – powiedział Birol.

We wspólnym oświadczeniu IEA i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zauważyły, że w latach 2020-2050 globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie ponad dwukrotnie. Jednak w gospodarkach rozwiniętych, w których energia jądrowa stanowi największe niskoemisyjne źródło energii elektrycznej, traci ona na znaczeniu. Zamykane są elektrownie i ograniczane inwestycje w nowe konstrukcje w czasie, gdy świat potrzebuje więcej niskoemisyjnej energii elektrycznej. Dzieje się tak pomimo faktu, iż przejście na czystą energię na całym świecie nabiera tempa, podjęto zobowiązania do redukcji emisji w ramach porozumienia paryskiego i rośnie liczba obietnic osiągnięcia zerowej emisji netto w połowie wieku.

Brent Wanner, szef sekcji modelowania i analiz w IEA) powiedział podczas warsztatów internetowych High-Level Workshop on Nuclear Power in Clean Energy Transitions, które IEA zorganizowała wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), że Chiny w ciągu dekady będą miały największą na świecie flotę energetycznych reaktorów jądrowych, podczas gdy większość jednostek w dotychczasowych regionach jądrowych – Japonii, Unii Europejskiej i USA – stoją w obliczu zakończenia pierwotnego 40-letniego okresu eksploatacji.

Wanner stwierdził, że bez wsparcia politycznego dla długoterminowej eksploatacji istniejącej floty ten trend z pewnością będzie się utrzymywał.

Opublikowane w tym tygodniu dane IEA pokazują, że nastąpiło już odbicie w globalnych emisjach po spadku zapotrzebowania na energię elektryczną podczas pandemii. Globalne emisje CO2 związane z energią spadły o 5,8% w 2020 r., głównie z powodu wpływu pandemii COVID-19 na podróże i działalność gospodarczą. Jednak po osiągnięciu niskiego poziomu w kwietniu, nastąpiło ich silne odbicie i w grudniu wzrosły powyżej poziomów z 2019 r.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStypendium Horyzonty czeka na Ciebie
Następny artykuł500-lecie Piekarczyka. Zaproszenie dla mieszkańców [ Społeczeństwo ]