A A+ A++

10 drużyn w elicie od sezonu 2023, osiem w eWinner 1. Lidze i nowe uprawnienia dla PGE Ekstraligi. Tak widzi polski żużel w wydaniu ligowym Andrzej Witkowski. Jego zdaniem należy działać szybko i zdecydowanie, bo reforma jest potrzebna.

Jarosław Galewski

Jarosław Galewski 05 Marca 2021, 15:07

WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Andrzej Rusko w rozmowie z Andrzejem Witkowskim.

  • Żużel. Pierwszy sezon bez Bartłomieja Skrzyńskiego. We Wrocławiu pamiętają o zmarłym aktywiście

Niedawno prezes Betard Sparty Wrocław Andrzej Rusko mówił o scenariuszu, który zakłada, że PGE Ekstraliga będzie wkrótce zarządzać także rozgrywkami eWinner 1. Ligi. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest właśnie Andrzej Witkowski. Niektórzy mówią, że pomysł wyszedł od niego, ale sam zainteresowany mówi nam, że nie należy tak stawiać sprawy.

Faktem jest jednak, że Witkowski widzi konieczność zreformowania polskiego żużla. Jego plan jest zresztą bardzo konkretny. – Zakładam, że mamy 10 klubów w PGE Ekstralidze i osiem drużyn w pierwszej lidze, która jest bardzo profesjonalna. Nie może być tak, że Canal+ jednego dnia pokazuje barwne zawody, a kolejnego produkt znacznie gorszej jakości. Musimy mieć ekstraligowe zaplecze na najwyższym poziomie. To dotyczy kwestii sportowych, marketingowych i infrastrukturalnych i zarządzania – mówi nam Witkowski.

– PGE Ekstraliga jest doświadczona. Zarządza od dawna, więc być może powinna robić to także w pierwszej lidze. Druga liga byłaby wtedy zapleczem dla zawodników do 24 lat i juniorów. Od razu dodam, że nie chodzi o odbieranie władzy GKSŻ, bo zostają jeszcze takie obszary jak reprezentacja i kwestie szkoleniowe, które są przecież bardzo ważne – wyjaśnia Witkowski.

Prezes honorowy PZM nadal chce powiększenia PGE Ekstraligi. Przez pewien czas wydawało się, że uda to się zrobić już przed sezonem 2022. Ostatecznie do tego nie doszło. – Byłem zwolennikiem takiej rewolucji po pandemii, ale okazało się to niemożliwe. Nie można było ogłosić przetargu na pokazywanie ligi z udziałem ośmiu drużyn, a później zorganizować rywalizacji z udziałem dziesięciu zespołów. Przegrana strona mogłaby powiedzieć, że zostały zmienione warunki i to zakwestionować – przyznaje. – Nie mam jednak wątpliwości, że trzeba stworzyć warunki, by takie miasta jak Łódź, Gdańsk, Tarnów, Rybnik miały szansę na jazdę w elicie – podkreśla.

– Jestem pewny, że pieniądze z nowej umowy telewizyjnej trzeba podzielić na 10 klubów, bo będziemy mieć zbyt dużą różnicę. Z tego tortu powinny skorzystać inne ekipy. Rok 2023 jest w mojej ocenie realny, ale trzeba chcieć to zrobić. Nie ma sensu czekać. Trzeba podjąć temat i działać – podsumowuje Witkowski.

Zobacz także:
Andrzej Rusko o nowe umowie telewizyjnej
Witold Skrzydlewski mówi o ośmieszaniu żużla i pierwszej ligi!

ZOBACZ WIDEO Żużel. Bogate zakupy u Patryka Dudka. Żużlowiec Falubazu nie odczuł, żeby zrobiło się taniej

Czy zgadzasz się z Andrzejem Witkowskim?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zgłoś błąd

WP SportoweFakty
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPetycja w sprawie zieleni
Następny artykułSiedlce: Uczestnicy CIS prezentują upominki na zbliżające się święta