Narodowy Instytutu Zdrowia w USA poinformował, że wstrzymuje badania nad osoczem ozdrowieńców w leczeniu Covid-19 z powodu braku pozytywnych efektów. W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 15 829 nowych zakażeń koronawirusem. 263 pacjentów z Covid-19 zmarło. Minister zdrowia Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieramy w naszej relacji.
Rząd Szwajcarii zamierza przeznaczyć 1 miliard franków szwajcarskich (ponad 900 mln euro) na bezpłatne testy na obecność koronawirusa dla całej ludności kraju. Plan ma wejść w życie w połowie marca.
Zgodnie z planem każda osoba otrzyma miesięcznie pięć zestawów do testów do samodzielnego wykonania. Dodatkowo wszystkie testy w aptekach i placówkach medycznych będą dostępne bezpłatnie.
Nowe warianty koronawirusa zaburzyły ogólnokrajowy plan luzowania restrykcji oraz szczepień – ogłosił premier Portugalii Antonio Costa. Przyznał, że jego rząd nie ma już pewnych terminów likwidowania obowiązujących od stycznia restrykcji, wprowadzonych wraz z nadejściem trzeciej fali koronawirusa. Jako mało prawdopodobne uznał też luzowanie obostrzeń przed początkiem kwietnia.
Austria jest zainteresowana szczepionkami przeciwko koronawirusowi z Rosji i Chin. Potwierdził to kanclerz Sebastian Kurz – informuje agencja dpa.
Trwają rozmowy z różnymi producentami – powiedział kanclerz Kurz podczas konferencji w Wiedniu. Jeśli Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi na przykład rosyjską szczepionkę Sputnik V, jest to oczywiście opcja dla wielu krajów europejskich, w tym Austrii – powiedział kanclerz.
Izrael, Austria i Dania ogłosiły wczoraj zawarcie porozumienia w celu rozwoju i produkcji nowych generacji szczepionek przeciwko Covid-19.
Australia zwróciła się do Komisji Europejskiej o zrewidowanie przez Włochy decyzji zablokowania wywozu do tego kraju 250 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. Wczoraj Włochy jako pierwszy kraj wykorzystały unijny instrument kontroli eksportu szczepionek.
Zastosowano tu nowe przepisy zezwalające na zakaz wywozu z UE, jeśli dostawca szczepionek nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec państw Unii Europejskiej.
W tej sytuacji zaostrzył się spór między szwedzko-brytyjską firmą AstraZeneca a krajami UE w sprawie problemów z dostawami szczepionki i opóźnień. Jednocześnie UE poparła zablokowanie przez Rzym transportu szczepionek do Australii.
Republika Czeska aktywowała mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosiła Niemcy, Szwajcarię i Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z Covid-19 – poinformowało ministerstwo zdrowia w Pradze. Szpitale w Czechach są przepełnione.
Na razie jest rekomendacja Rady Medycznej w sprawie terminu podawania drugiej dawki szczepionki, ale nie ma żadnej decyzji w tym zakresie – zaznaczył szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, pytany o ewentualne przesunięcia wyznaczonych już terminów szczepień drugą dawką.
“Jeżeli po świętach wielkanocnych będziemy mieli apogeum zachorowań za sobą, będziemy podejmować odważne decyzje luzujące: będziemy przywracali wszystkie te sektory i branże, które były dotknięte do tej pory obostrzeniami” – zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, stosowne rozporządzenie zostanie podpisane najprawdopodobniej dziś. Tłumacząc powody podjęcia takiej decyzji, mówił: “mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego”.
Rząd wprowadza częściowy lockdown w kolejnym województwie. Ogłosił to na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Dotychczasowe obostrzenia będą obowiązywać do 20 marca w woj. warmińsko-mazurskim. Takie same regulacje będą dotyczyć woj. pomorskiego – od 13 do 20 marca. Rząd zdecydował się jednak na jeden wyjątek – od 13 marca dzieci z klas I-III podstawówek będą się uczyć w trybie hybrydowym, a nie zdalnie.
Od początku lutego liczba wyjazdów warszawskich karetek do pacjentów z koronawirusem wzrosła dwukrotnie – ustalił reporter RMF FM. Chodzi przede wszystkim o osoby, których stan gwałtownie się pogarsza.
Skuteczność szczepionki firmy AstraZeneca jest wysoka, wśród 80-latków przekracza nawet 80 proc. – wynika z danych opublikowanych przez Public Health England.
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. zauważył w rozmowie z PAP, że trzecia fala koronawirusa się rozkręca i ocenił ją – posługując się analogią marynarską – na piąty stopień w skali Beauforta.
Jeden bardzo duży statek ludzi topi się codziennie – powiedział dr Sutkowski. Zauważył, że widać znaczące wzrosty w liczbie potwierdzonych zakażeń i w liczbie zajętych łóżek covidowych oraz respiratorów. Jego zdaniem wynika to m.in. z tego, że pacjenci, nawet jeśli odczuwają objawy choroby, nie zgłaszają się do lekarza, tylko leczą sami w domach.
Zgłaszają się do lekarzy dopiero wtedy, gdy objawy zaostrzą się tak, że wymagają hospitalizacji – tłumaczył ekspert. Dodał, że niestety często tych pacjentów już się nie da uratować.
W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 15 829 nowych zakażeń koronawirusem. 263 pacjentów z Covid-19 zmarło.
Będziemy mieć problem ze szpitalami i musimy się przygotować tu na dramatyczną sytuację. Wzrośnie liczba osób, które trzeba będzie leczyć w szpitalach – powiedział Viktor Orban w Radiu Kossuth. Premier Węgier poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykryto 6369 nowych zakażeń koronawirusem (to najwięcej od 6 grudnia) i 143 chorych na Covid-19 zmarło. W szpitalach jest 6867 osób. Ta liczba wzrośnie. Może się podnieść gdzieś do 15 tys., a nawet do 20 tys. – powiedział.
Orban zapowiedział, że do opieki nad chorymi zostaną zaangażowani lekarze rezydenci i studenci ostatnich lat medycyny, a może także lekarze pracujący w prywatnej służbie zdrowia. Zapewnił jednak, że wystarczy łóżek szpitalnych, respiratorów i lekarzy. Jak zaznaczył, przepisy muszą odpowiadać tej sytuacji i dlatego teraz zdecydowano m.in. o zamknięciu od 8 marca sklepów, z wyjątkiem spożywczych, aptek i drogerii, a także o zamknięciu przedszkoli i szkół podstawowych.
Musimy teraz zamknąć, żeby móc w okolicach Wielkanocy się otworzyć. Do 15 marca trwają konsultacje(…), potem zdecydujemy, w jaki sposób stopniowo znosić restrykcje od Wielkanocy – oznajmił premier Węgier Viktor Orban w Radiu Kossuth. Poprosił przy tym osoby, które planują egzotyczne wakacje, np. na Malediwach czy w Dubaju, o odłożenie wyjazdu. Jak podkreślił, mogłyby one sprowadzić do kraju nieznane mutacje koronawirusa i narazić inne osoby.
Gdyby ta fala pandemii nastąpiła rok temu, byłoby gorzej – mówi gość Porannej rozmowy w RMF FM dr Artur Zaczyński, szef Szpitala Narodowego w Warszawie pytany o rok walki z koronawirusem. Na pytanie, czy placówka znowu jest potrzebna, odpowiedział: “wczoraj mieliśmy pomiędzy 170 a 180 osób. Możemy przyjąć do 300 osób. (…) Przygotowujemy górny poziom szpitala, już właściwie w poniedziałek”.
W piątek o godz. 10 zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Temat numer jeden to sytuacja epidemiczna w kraju. Rzecznik rządu Piotr Müller nie wyklucza, że podczas posiedzenia zapadną decyzje dotyczące obostrzeń.
Tylko kibice zaszczepieni dwukrotnie przeciw koronawirusowi bądź ozdrowieńcy będą mogli obejrzeć inauguracyjne zawody mistrzostw świata Formuły 1 w Bahrajnie – poinformowali organizatorzy. Wyścig na torze w Sakhir ma się odbyć 28 marca. Przy wejściu na trybuny zostanie przeprowadzona kontrola zdrowia.
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozważa wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko Covid-19 dla personelu medycznego w szpitalach i domach opieki – informuje dziennik ekonomiczny “Les Echos”, powołując się na źródła w Radzie Obrony.
Jak podały francuskie władze medyczne, na oddziałach covidowych 80 proc. personelu jest zaszczepione, ale gdzie indziej o wiele mniej. Niektórzy lekarze uważają za konieczne wprowadzenie obowiązku szczepień personelu pielęgniarskiego.
Nie możemy dłużej akceptować odmowy szczepień przez personel – stwierdził prof. François Chast w radiu w France Inter. Uważa on, że personel odmawiający szczepień powinien zostać wykluczony z zawodu.
Narodowy Instytutu Zdrowia w USA poinformował, że wstrzymuje badania nad osoczem ozdrowieńców w leczeniu Covid-19 z powodu braku pozytywnych efektów.
Osocze ozdrowieńców testowano w ramach badań klinicznych z podwójną ślepą próbą w leczeniu pacjentów z łagodną i umiarkowaną postacią choroby Covid-19. Jak informuje na swojej stronie internetowej Narodowy Instytutu Zdrowia, terapia ta jest bezpieczna, ale nie daje wyraźnych efektów w obu przypadkach tego schorzenia.
Badanie z podwójną ślepa próbą oznacza, że jedna grupa chorych otrzymała osocze ozdrowieńców, a druga – placebo. Nie stwierdzono jednak żadnych istotnych różnic w stanie tych chorych, bez względu na to, czy otrzymywali oni osocze, czy też nie. Nie zauważono, by dzięki niemu mniejsza była progresja choroby z łagodnej do ciężkiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS