A A+ A++

Pandemia nie ułatwia życia młodym parom. Ułatwić je za to może internet, dzięki któremu wygodnie i bezpiecznie można załatwić wiele przed- i poślubnych spraw.

Jednym z dokumentów, który przyda się przyszłym małżonkom, jest odpis aktu urodzenia. Nigdzie nie trzeba jechać, aby go zdobyć. Nikogo też nie trzeba prosić o pomoc. Wystarczy wejść na portal gov.pl i tam wybrać e-usługę „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego”.

O odpis aktu urodzenia można zawnioskować online. Możliwe jest również dostanie go od ręki, w wersji elektronicznej.

Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dzięki temu rozwiązaniu pełnoprawny dokument szybko trafi do wnioskujących. 

Co jest potrzebne, aby skorzystać z e-usługi? Profil zaufany i kilka minut. „Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego (dzięki niemu potwierdzicie swoją tożsamość w internecie) – warto go założyć. To bardzo proste, nic nie kosztuje i trwa raptem kilka minut” – czytamy w mailu nadesłanym do redakcji.

Jeśli profil zaufany jest już założony, wystarczy wejść na gov.pl, zalogować się do konta Mój GOV, wybrać e-usługę „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego” i wypełnić elektroniczny formularz. Dane osobowe zostaną  automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk.

Uzyskany odpis będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie można go drukować. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić:

– 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej);
– 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Wysyłając wniosek online są do wyboru dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

Co jeszcze warto wiedzieć o e-usłudze?

Jest „odmiejscowiona”. A to znaczy, że nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

Możliwe jest również zawnioskowanie online o akt małżeństwa. Innym dokumentem, który przyda się po ślubie jest też zaświadczenie o stanie cywilnym. Jest często potrzebne do załatwienia np. spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub kredytowych. Taki dokument również można uzyskać przez internet.

Wystarczy wejść na gov.pl i tym razem wybrać e-usługę „Uzyskaj zaświadczenie o stanie cywilnym”. W tym przypadku także wymagany jest profil zaufany.

Mając profil zaufany możliwe jest załatwienie także wielu innych spraw. Dzięki niemu można np. zameldować się online w swoim nowym, wspólnym mieszkaniu. W takiej sytuacji pomocna będzie e-usługę „Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy”.

opr. (or)

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZieliński z golem, ale show ukradł mu Lukas Haraslin
Następny artykułPaulina Młynarska poddała się podwójnej mastektomii. „Na tym etapie miałam jeszcze wybór”