Publikujemy list Rzecznik Prasowej Prezydenta Miasta Torunia Anny Kulbickiej-Tondel do Redaktora Naczelnego Wyborczej.pl Jarosława Kurskiego w sprawie artykułu „Komu służy policja dotowana przez toruński magistrat kwotą 675 tys. zł?”.
Szanowny Panie Redaktorze,
W odpowiedzi na artykuł autorstwa Pani redaktor Zuzanny Kuffel zatytułowany „Komu służy policja dotowana przez toruński magistrat kwotą 675 tys. zł?” opublikowany w internetowym serwisie Gazety Wyborczej w Toruniu 28 lutego 2021 roku przesyłam wyjaśnienia do tekstu, prosząc o jego publikację w takiej samej formie, jak wspomniany artykuł.
Wyjaśnienie
„Stanowczo zaprzeczam formułowaniu zarzutu, że miejska dotacja na dodatkowe piesze patrole policji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców to tylko teoria! Pisanie, o tym, że praktyka wygląda zupełnie inaczej świadczy o braku jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie!
Rada Miasta corocznie podejmuje decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na wsparcie Policji działającej na terenie Torunia. W budżecie miasta na rok 2021 zostało przeznaczone 200 tys. zł na dofinansowanie zakupu samochodów, a 675 tys. zł na zrealizowanie dodatkowych patroli. Pozwoli to zrealizować w bieżącym roku 3375 takich służb. Służb, które są oczekiwane przez mieszkańców, bo policjanci pojawiają się nie tylko tam gdzie potrzebna jest interwencja, ale także prewencyjnie na przykład na ulicach Starówki.
Sugerowanie, że miejska dotacja służy dofinansowywaniu działań policyjnych polegających na działaniach związanych z różnorakimi protestami mija się z prawdą! Podobnie jak informacja, że zakupione radiowozy będą służyły funkcjonariuszom do ochrony konkretnych miejsc i budynków! Policja co miesiąc zobowiązana jest do raportowania Prezydentowi Miasta Torunia sposobu prowadzenia patroli (miejsce, liczba funkcjonariuszy), a także wyników osiągniętych przez policjantów realizujących służbę ponadnormatywną finansowaną przez miasto oraz do przedstawiania planu działań na kolejny miesiąc.
Dzięki składanym sprawozdaniom wiemy, że od początku kwietnia do końca grudnia 2020 roku toruńscy policjanci zrealizowali blisko 3400 dodatkowo płatnych służb patrolowych, w ramach których wylegitymowali 10 140 osób. 2 234 razy byli wzywani na interwencje i zatrzymali 42 poszukiwanych, wystawili łącznie 948 mandatów karnych. Do tego skontrolowali 4 227 pojazdów. Na skutek interwencji policji 73 osoby trafiły do izby wytrzeźwień. Funkcjonariusze zatrzymali 89 sprawców przestępstw, wśród nich było 12 nietrzeźwych kierowców.
Przedstawienie tych liczb i faktów wydaje się być podstawą rzetelności dziennikarskiej.”
Anna Kulbicka-Tondel
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia
/-/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS