A A+ A++
Ślub online – jeszcze nie. Przedślubne formalności – jak najbardziej, fot: gov.pl

Niektóre urzędy w Polsce udostępniają ostatnio młodym parom bezpłatną transmisję ze ślubu. My polecamy e-usługi, dzięki którym załatwienie wielu przed- i poślubnych formalności będzie dużo prostsze.

Pandemia nie ułatwia życia młodym parom. Ułatwić je za to może internet, dzięki któremu wygodnie i bezpiecznie można załatwić wiele przed- i poślubnych spraw. Wystarczy wejść na portal GOV.PL.

Zanim powiesz „tak”
Jednym z dokumentów, który przyda się przyszłym małżonkom, jest odpis aktu urodzenia. Nigdzie nie trzeba jechać, aby go zdobyć. Nikogo też nie trzeba prosić o pomoc. Wystarczy wejść na nasz portal GOV.pl i tam wybrać e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.

O odpis aktu urodzenia nie dość, że można zawnioskować online, to można go dostać od ręki, w wersji elektronicznej.

– Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dzięki temu rozwiązaniu pełnoprawny dokument trafi do Was szybciej niż się spodziewacie.

Co jest potrzebne, aby skorzystać z naszej e-usługi? Profil zaufany i kilka minut. Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego (dzięki niemu potwierdzicie swoją tożsamość w internecie) – załóżcie go już dziś. To bardzo proste, nic nie kosztuje i trwa raptem kilka minut.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż:

Jeśli macie już profil zaufany, wejdźcie na GOV.PL, zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). Tam wybierzcie e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego i wypełnijcie elektroniczny formularz. Wasze dane osobowe zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk.

Na początku zaznaczcie, że dokument chcecie otrzymać na swoją skrzynkę Mój GOV.

Ważne! Odpis, który uzyskacie, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie drukujcie go. Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Uspokajamy, jeśli system nie wyda Waszego odpisu automatycznie i tak go otrzymacie.

Nowa droga życia
Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić:
• 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),
• 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Wysyłając wniosek online, macie do wyboru dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

Gotowy odpis znajdziecie w swojej skrzynce odbiorczej na koncie Mój GOV. A skrzynkę znajdziecie na GOV.pl (prawy górny róg strony). Logujecie się do niej profilem zaufanym.
Co jeszcze warto wiedzieć o naszej e-usłudze?

– Jest „odmiejscowiona”. A to znaczy, że nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

A aktu małżeństwa na pewno będzie wkrótce potrzebować. Pamiętajcie, że o niego także możecie zawnioskować online.

Innym dokumentem, który przyda się po ślubie jest też zaświadczenie o stanie cywilnym. Jest często potrzebne do załatwienia np. spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub kredytowych. I tutaj dobra wiadomość – takie zaświadczenie także możecie uzyskać przez internet!

Wystarczy wejść na GOV.pl i tym razem wybrać e-usługę Uzyskaj zaświadczenie o stanie cywilnym. W tym przypadku też potrzebujecie profilu zaufanego.

Mając profil zaufany załatwicie też wiele innych spraw. Dzięki niemu będziecie mogli np. zameldować się online w swoim nowym, wspólnym mieszkaniu. W takiej sytuacji polecamy e-usługę Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy.

Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia! #ePolakpotrafi
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak korzystać z portalu GOV.pl – obejrzyj instruktaż:

O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdarzenie drogowe w Pantalowicach
Następny artykułW sprawie dotacji na policję