Architektura takich wnętrz pięknie się starzeje – drewniane posadzki, okna i drzwi z charakterystyczną stolarką, wysokie sufity, sztukaterie nie wychodzą z aranżacyjnej mody. Wręcz przeciwnie, stają się bardzo pożądane i popularne wśród wielbicieli klimatycznych mieszkań z duszą. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w starej kamienicy.
Dlaczego warto wyburzyć ściany działowe?
Wiele ze starszych mieszkań w kamienicy ma układ amfiladowy, stworzony z szeregu pomieszczeń połączonych ze sobą, z drzwiami umieszczonymi w jednej linii. Pokoje przejściowe mają swoje zalety, jednak w małym mieszkaniu warto zadbać o układ funkcjonalny w stu procentach dostosowany do naszego stylu życia i potrzeb. Wyburzenia mogą okazać się niezbędne jeśli marzymy o salonie z aneksem kuchennym w kamienicy. Otwarte przestrzenie z dużymi oknami sprawią, że małe mieszkanie będzie wydawać się bardziej przestronne.
Otwarty salon z aneksem kuchennym
Niegdyś konieczność wymuszona mały metrażem, teraz popularne i modne rozwiązanie. Kuchnia, wypoczynkowy salon i jadalnia w kamienicach często znajdowały się w osobnych pomieszczeniach. Jeśli zależy nam na połączeniu tych funkcji, musimy wcześniej pozbyć się ścianek działowych pomiędzy poszczególnymi pokojami. Strefa dzienna łącząca salon z kuchnią powinna być odpowiednio zaplanowana. Warto zacząć od stworzenia ergonomicznego trójkąta roboczego, który pomoże nam prawidłowo rozmieścić lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę. Do optycznego wydzielenia stref posłuży nam zabudowa meblowa o kształcie litery U lub elegancka wyspa. W wysokim pomieszczeniu równie dobrze będzie wyglądać bar śniadaniowy – wygodne miejsce spożywania szybkich posiłków poprawi funkcjonalność małego mieszkania. Sprawdź też inne pomysły na małe mieszkanie i salon z otwartym aneksem na Domni.pl.
Antresola w kamienicy
Małe mieszkanie z antresolą zyskuje nowe funkcjonalności. We wnętrzu z wysokim sufitem możemy stworzyć komfortową, dwupoziomową przestrzeń i urządzić sypialnie z garderobą, miejsce do pracy czy biblioteczkę. Konstrukcje antresoli możemy wykonać ze stali lub drewna – ciekawa forma urozmaici aranżację wnętrza i podkreśli jej styl. Drewniane antresole pasują do wnętrz skandynawskich i vintage natomiast wykonane z czarnej stali świetnie odnajdą się w klimacie loftowym. Zadbajmy również o bezpieczny dostęp na półpiętro. W małym mieszkaniu w kamienicy zastosujmy prostą drabinkę, schody składane lub kręcone, które oszczędnie zagospodarują przestrzeń na dole.
Łóżka na antresolach świetnie sprawdzą się też w pokojach dziecięcych. Gotowe konstrukcje z materacem na podwyższeniu pozwolą uzyskać przestrzeń pod spodem na biurko, szafę na ubrania lub po prostu miejsce do zabawy. Nowoczesne meble dziecięce umożliwią praktycznie wykorzystanie nawet niewielkich pokoi.
Łazienka z toaletą
W kamienicach często spotkamy rozdzielone pomieszczenia sanitarne. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające zachować komfort i prywatność domowników. Jeśli mała łazienka z toaletą nie posiada okna, warto obniżyć wysoki sufit podwieszeniem z wilgocioodpornej płyty gipsowo-kartonowej. Zatrzymamy ciepłe powietrze niżej – w łazience będzie przyjemniej i jaśniej. Podwieszana zabudowa to doskonałe miejsce do ukrycia górnego oświetlenia łazienki.
Warto zachować zastane elementy wnętrza: odnowiony, drewniany parkiet pozostanie piękny przez kolejne lata a historyczne sztukaterie pięknie komponują się ze współczesnym designem. Fot. Cersanit
Nowoczesne meble i dekoracje w mieszkaniu w kamienicy
Klasyczne wnętrza możemy przełamać współczesnym wyposażeniem, tworząc eklektyczne i spersonalizowane aranżacje. Pamiętajmy o proporcjach – zbyt niskie i ciężkie meble mogą przytłoczyć przestrzeń. Wysokie wnętrze możemy urządzić, dzieląc wizualnie ściany na 3 części: unikajmy skupienia dekoracji i wyposażenia wyłącznie w najniższej partii ściany. Dlatego tak popularne w kamienicach stały się sztukaterie. Architekci proponują wprowadzenie stiukowych listew na ścianach czy rozet na sufitach, aby zachować proporcje w aranżacji. W starym wnętrzu możemy trafić na prawdziwe architektoniczne perełki z epoki. Nie musimy ich od razu skuwać, aby uzyskać współczesną aranżację. Dla ciekawego efektu możemy połączyć je z nasyconą kolorystyką, np. butelkową zielenią, musztardową żółcią czy eleganckim granatem. Wysoki, ciemny sufit nie przytłoczy małego mieszkania – kolor zrównoważy proporcje wnętrza. Dodajmy abstrakcyjne obrazy lub kolorowe grafiki, a okna przesłońmy długimi zasłonami. Wysokie ściany to wymarzone miejsca do ekspozycji dzieł sztuki. Możemy powiesić je nieco powyżej linii wzroku, dla bardziej reprezentacyjnego efektu.
Ozdobą wysokiego wnętrza mogą stać się także lampy sufitowe. Duże, dekoracyjne klosze odciążą aranżację i zachowają proporcje salonu. W zależności od stylu wnętrza możemy wybrać dekoracyjny żyrandol, industrialną lampę z długimi kablami albo reflektory na podłużnej szynie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS