Ceny nie tylko mieszkań, ale również domów i działek, systematycznie rosną. Krótkotrwały wyłom w tym trendzie spowodował nagły i niespodziewany wybuch epidemii w ub. roku. Powszechne obawy o zdrowie i życie oraz niepewność tego, co przyniosą kolejne dni i tygodnie zamroziły popyt i na kilka miesięcy wyhamowały wzrost cen. Jednak klienci szybko oswoili się z nową rzeczywistością i wrócili na rynek – już od ponad pół roku popyt na mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie, zbliżonym do stanu z lat 2018-2019. Poszukiwaniu mieszkań i ich zakupom sprzyja przede wszystkim rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych; wraz z ich szeroką dostępnością stanowi to zachętę do podejmowania kroków w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Inwestorów zaś sprowadza na rynek mieszkaniowy niewielki wachlarz alternatywnych opcji bezpiecznego ulokowania posiadanego kapitału czy jego zyskownego zainwestowania.
Popyt na mieszkania
Wciąż utrzymujący się wysoki popyt na mieszkania nie znajduje zaspokojenia ze strony podażowej. Konsekwencją wzrostu liczby poszukujących i ograniczonego napływu nowych ofert jest postępujący wzrost cen lokali wystawianych na sprzedaż zarówno na rynku pierwotnym jak i na rynku wtórnym.
Ten trend znajduje odzwierciedlenie zarówno w wynikach systematycznych analiz cen w poszczególnych miastach jak i w kolejnych odczytach Indeksu Cen Mieszkań Morizon.pl – wskaźnika trendu cenowego na polskim rynku mieszkaniowym. Jak wynika z najnowszych obliczeń, wartość ICM osiągnęła w styczniu najwyższy w historii poziom – 1266,9 pkt. To o 6 proc. więcej niż przed rokiem, 26,7 proc. więcej niż wyno … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS