„PiS będzie rządzić Polską jak Obajtek Pcimiem” – mówi Jarosław Kaczyński. Były wójt Pcimia zrobił spektakularną karierę i zasiada na fotelu prezesa Orlenu (więcej o karierze Daniela Obajtka pisaliśmy w tekście Czas „Wójta”. Daniel Obajtek dla partii może zrobić wszystko).
Ale nie tylko Obajtek zrobił spektakularną karierę. Uwagę dziennikarzy „Gazety Wyborczej” zwróciły spektakularne i wysokie awanse osób z jego otoczenia i rodziny.
Kariery osób z otoczenia Obajtka
Jak na przykład Zofia Paryła, która od grudnia 2020 r. prezesem Lotosu jest Zofia Paryła, która od 1997 r. pracowała w spółce Elektroplast.
Przeczytaj także: „Daniel wszystko mogę Obajtek”. Za co Jarosław Kaczyński tak ceni prezesa Orlenu?
Paryła była przez lata księgową Elektroplastu, Obajtek doszedł tam do funkcji kierownika. Z pracy zrezygnował, gdy w 2006 r. został wójtem Pcimia. Wkrótce także Paryła dostała stanowisko w podlegającym Obajtkowi samorządzie – w listopadzie 2010 r. została główną księgową w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pcimiu. Na początku pracowała na pół etatu, potem na trzy czwarte do 2017 r., zachowując cząstkę etatu w Elektroplaście.
Kariera Paryły podąża śladem Obajtka. Kiedy ten był prezesem Energi, w koncernie pracę znalazła i Paryła – przez dwa lata była wiceprezesem spółki Energa Centrum Usług Wspólnych. To z niej odeszła do Lotosu, by pełnić najpierw funkcję wiceprezesa firmy, by ostatecznie wspiąć się na fotel prezesa całej grupy paliwowej.
W Elektroplaście pracował też jeden z dyrektorów w państwowej spółce Bioeko Tauron. To Grzegorz Obajtek, kuzyn Daniela Obajtka i mąż Bernadetty Obajtek, która pracuje w firmie TT Plast. Na opublikowanych przez Gazete Wyborczą nagraniach często wymienia ją Daniel Obajtek i każe pracownikom TT Plast raportować „Bernadce”.
Grzegorz Obajtek w Elektroplaście został kierownikiem, zastępując na tym stanowisku Daniela Obajtka, gdy ten wygrał wybory na wójta.
Wspomniany TT Plast ma w CV Katarzyna Woś, która kierowała tam zespołem pracowników w latach 2003-09. Po 2015 r. zaczęła robić karierę w państwowych spółkach, od pewnego momentu biegnie ona po śladach Daniela Obajtka.
Obajtek został prezesem Energii 2 marca 2017 roku. Woś usiadła na fotelu wiceprezesa zarządu Energa Informatyka i Technologie już 17 maja tego samego roku. Gdy Obajtek 5 lutego 2018 r. zasiadł w fotelu prezesa PKN Orlen, miesiąc później Woś została powołana do zarządu Unipetrolu, czeskiego holdingu rafineryjnego należącego do polskiego giganta paliwowego.
Polecamy: Taśmy Obajtka: Bluzgi, brudne interesy i sądowe niejasności. Czy podkopią mit prezesa Orlenu?
Z Pcimia po karierę
Szybką i zaskakującą karierę zrobiła też Elżbieta Bugaj, krewna wspólnika Obajtka. W czerwcu 2020 r. została wiceprezesem spółki Energa-Obrót. Od 30 kwietnia zeszłego roku Energę kontroluje zaś Orlen, który przejął pakiet akcji pomorskiej firmy. Co ciekawe, postępowanie w sprawie powołania wiceprezesa Energa-Obrót zostało ogłoszone w piątek, 29 maja, dokumenty można było składać do 4 czerwca, a powołanie Bugaj nastąpiło już 8 czerwca.
Polecamy: Taśmy Obajtka. Karnowscy oraz Telewizja Polska ruszają na ratunek
Decyzję o powołaniu Elżbiety Bugaj podjęła rada nadzorcza Energa-Obrót. Od kwietnia 2020 r. zasiada w niej Stanisława Marzena Kasprzycka, kandydatka PiS na posła z ziemi myślenickiej. Myślenice to rodzinna miejscowość Obajtka odległa o 12 km od Pcimia. Kasprzycka nie miała zbyt dużego doświadczenia – 13 miesięcy spędziła w radach nadzorczych miejskich wodociągów i zakładu utylizacji w Myślenicach.
Drogę z Pcimia do rządowej agencji kierowanej przez Obajtka przeszła też Justyna Urban, była dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Wtedy, po wyborczym zwycięstwie PiS, Daniel Obajtek już w listopadzie 2015 r. zamienił fotel wójta na prezesurę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Media rozpisywały się o czystkach w Agencji – pracę błyskawicznie straciły 422 osoby.
Karierę robi też brat Daniela Obajtka, Bartłomiej. Za rządów PO-PSL był jednym z pracowników Lasów Państwowych w Gdyni. Po wygranych przez PiS wyborach Bartłomiej Obajtek został nadleśniczym w Choczewie, a w styczniu 2018 r. szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
„Nie może być przyzwolenia na draństwo i nadużywanie władzy”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS