Mija rok od rozpoczęcia działalności biblioteki na zabytkowym osiedlu robotniczym przy ul. Pawła Kubiny w Rudzie Śląskiej.
Rok działalności Biblioteki Ficinus
– To szczególny punkt na kulturalnej mapie miasta, bowiem kolonia Ficinus to jedyny rudzki obiekt na Szlaku Zabytków Techniki. Udało się nam uratować unikatowy zabytek i jednocześnie stworzyć miejsce spełniające funkcje kulturalne i edukacyjne, a także służące turystyce industrialnej – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
Bibliotekę tworzy kompleks składający się z odrestaurowanego budynku pod numerem 24 oraz nowego parterowego obiektu. Po modernizacji znajduje się tam wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia czasopism, punkt informacyjny oraz ekspozycja muzealna.
Budynek przy ul. Kubiny 24 to jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który obecnie należy do miasta. Pozostałe budynki znajdują się w rękach prywatnych. Prace budowlane polegały na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy. Obiekt został poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów. Łączny koszt renowacji wyniósł niecałe 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
W budynku mieści się salka animacyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, przeznaczona na spotkania, prelekcje czy wystawy. Co ważne, funkcjonuje tutaj punkt informacji o Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz stała wystawa muzealna pt. “W dawnej śląskiej kuchni”.
Wystrój wnętrza Biblioteki Ficinus nawiązuje do historii miejsca
– Niestety pandemia nie pozwoliła nam na zaoferowanie mieszkańcom wszystkich możliwości, jakie stwarza to miejsce. Musieliśmy ograniczyć wizyty wycieczek edukacyjnych oraz zrezygnować z tradycyjnych spotkań, tzw. „twórczych piątków na Ficinusie”, czy organizacji warsztatów edukacyjnych dla dzieci – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
– Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli gościć w Bibliotece Ficinus nie tylko czytelników, ale przede wszystkim pasjonatów dziedzictwa industrialnego – dodaje Iwona Małyska, koordynator obiektu na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Jeszcze w tym roku na skwerze znajdującym się naprzeciw budynku biblioteki powstanie strefa relaksu. Projekt o tej nazwie zyskał uznanie mieszkańców i zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Zakres prac obejmuje zagospodarowanie skarpy ogrodem skalnym, montaż schodów i ławek, urządzenie łąki kwietnej, utwardzenie terenu pod funkcję sceny artystycznej oraz montaż urządzeń zabawowych.
Pojawią się tam również wagoniki kopalniane jako symbol historii tego miejsca.
– Umiejscowienie wagoników na terenie kolonii Ficinus wpisze się w górniczy charakter osiedla oraz będzie stanowić dodatkowy element atrakcji dla zwiedzających zabytkowe domki – zauważa Iwona Małyska.
Obecnie Biblioteka Ficinus otwarta jest dla czytelników
Ponadto od poniedziałku ponownie został uruchomiony punkt informacji turystycznej i sklepik z pamiątkami regionalnymi.
– Z organizacją spotkań z czytelnikami czy warsztatów edukacyjnych musimy jeszcze zaczekać, ale zapraszam do śledzenia profilu Biblioteki Ficinus na FB. Już w najbliższą niedzielę, 28 lutego będziemy wirtualnie świętować rocznicę otwarcia biblioteki – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Zabytkowy budynek jest wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
Przypomnijmy, że rudzka kolonia robotnicza Ficinus jest najstarszą tego typu w regionie i tworzy Szlak Zabytków Techniki od 2006 roku, czyli od początku jego istnienia. Budynki wchodzące w skład osiedla są murowane z kamienia naturalnego – piaskowca, co stanowi rzadkość na Śląsku.
Godziny pracy Biblioteki Ficinus:
- poniedziałek – piątek – w godz. 11.00 – 13:00 i 14:00 – 18.00.
https://www.facebook.com/Biblioteka-Ficinus-104094044537637
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS