Współczesne budownictwo dostarcza szereg nowych rozwiązań. Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się domy z prefabrykatów. Na ich temat krąży mnóstwo mitów, więc wiele osób odczuwa obawę przed takim wyborem. Warto więc dowiedzieć się trochę więcej na temat domów z prefabrykatów i podjąć świadomą decyzję.
Domy z prefabrykatów – co to jest?
Zacznijmy jednak od dokładnego wyjaśnienia, czym są domy z prefabrykatów. W skrócie są to budynki mieszkalne, których wszystkie elementy powstają poza placem budowy. Najczęściej jest to zakład przemysłowy lub hala produkcyjna. W skład tych elementów zalicza się gotowe, duże części budynku, np. ściany, fragmenty stropów, a nawet znaczne części całego budynku. Następnie te elementy zostają połączone ze sobą na placu budowy. W końcowym etapie powstaje budynek mieszkalny, który znacząco się nie różni od nieruchomości wybudowanej w tradycyjny sposób.
Zalety domów z prefabrykatów
Domy z prefabrykatów w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Na ten fakt składa się szereg zalet. Przede wszystkim taką nieruchomość można bardzo szybko wybudować – już w ciągu 5 miesięcy uzyska się stan deweloperski. W dodatku budowę można rozpocząć w dowolnym miesiącu w roku. Nie trzeba czekać na odpowiedni moment – jak w przypadku tradycyjnych nieruchomości – i obawiać się, że budowa zostanie opóźniona z powodu pogody. Sam proces również nie sprawia większych problemów i nie generuje żadnych śmieci. Nie trzeba też zatrudniać inspektora nadzoru budowy. Domy na sprzedaż w Bochni wykonane z prefabrykatów można łatwo przebudować bez konieczności wyprowadzki domowników na czas trwania prac. W takich nieruchomościach ściany nie są grube, a to daje większą powierzchnię użytkową. Wydawać by się mogło, że takie gotowe domy będą w kiepskim stanie. Jednak żywotność ścian wynosi nawet do 30 lat. Warto też pamiętać, że ich współczynniki cieplne są bardzo dobre i w pogodne dni dom bardzo szybko się nagrzewa.
Wady domów z prefabrykatów
Niestety domy na sprzedaż w Bochni wykonane z prefabrykatów mają też pewne wady. Ich koszty są z pewnością wyższe niż w przypadku tradycyjnej nieruchomości, a pieniądze trzeba mieć przed rozpoczęciem budowy. Niestety remonty również mogą być częste i pochłaniają wysokie środki finansowe. W dodatku w Polsce nadal może być problem z wyszukaniem odpowiednich fachowców, a projekty nadal są ograniczone. Firmy często nie budują kompleksowo, więc samodzielnie trzeba załatwić niektóre kwestie.
Należy też pamiętać, że niektóre rozwiązania muszą być dokładnie przemyślane na etapie budowy, ponieważ później nie będzie możliwości ich zmiany. Dotyczy to przede wszystkim instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także rozmieszczenia okien. Domy z prefabrykatów szybciej też ulegają spaleniu i gorzej znoszą zalanie. Z kolei ściany szybko się wychładzają i łatwo mogą ulec zniszczeniu.
artykuł promocyjny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS