A A+ A++

Dwie największe inwestycje biurowe w Trójmieście, jakie zostały oddane do użytku w 2020 r., stoją przy tej samej ulicy, dzieli je niespełna kilometr. By je podziwiać, wystarczy stanąć przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i Kołobrzeskiej, vis-a-vis Hali Oliwia.

Stojący po prawej stronie 55-metrowy biurowiec Prime B wniósł do gigantycznego kompleksu Olivia Business Centre (OBC) ponad 25 tys. m kw. powierzchni biurowej. Część z nich wynajął Epam, amerykańska spółka notowana na Wall Street i jeden z największych pracodawców sektora IT na Pomorzu.

– Staramy się, aby ta ekspansja była jak najbardziej komfortowa – tłumaczy Aleksandra Majdańczuk z OBC. – Epam był już rezydentem w Prime A, to dobudowanie Prime B pozwoliło na płynne powiększenie biura bez żadnych komplikacji.

Biurowiec Prime B w Oliwie M. Roszkowski

OBC płynie na fali ogólnopolskiego trendu. Jak zauważyli analitycy z CBRE, firmy z sektora IT potrzebują coraz więcej miejsca. W ubiegłym roku podpisały aż osiem umów na wynajem powierzchni większej niż 10 tys. m kw., o pięć więcej niż w 2019 r. Tylko w Poznaniu i Wrocławiu informatyczne spółki odpowiadały za połowę popytu.

Prime B kusi potencjalnych najemców prywatnymi tarasami i loggiami. Z kolei na początku stycznia na tyłach budynku urządzono kieszonkowy ogród. Wypełnia go łącznie 50 gatunków roślin, które kształtują otoczenie w zależności od pory roku.

– Znaczący wpływ na doskonałe wyniki w Olivii ma skala projektu i jego potencjał. Oczywiście w znacznym stopniu pomaga w tym lokalizacja. Jak zgodnie stwierdzają eksperci rynku powierzchni komercyjnych, Oliwa cały czas rozwija się najszybciej ze wszystkich biurowych lokalizacji w Trójmieście – ocenia Maciej Kotarski z OBC.

Sąsiedzi z Grunwaldzkiej

Wróćmy na skrzyżowanie Grunwaldzkiej i Kołobrzeskiej. Po lewej stronie, na wysokości Castoramy stoi pierwszy z dwóch biurowców Wave należący do dewelopera Skanska. Po Prime B to druga największa inwestycja biurowa w Trójmieście. Latem ub.r. wniosła na rynek ponad 24,8 tys. m kw. powierzchni zlokalizowanej na 14 kondygnacjach.

Docelowo powstanie jeszcze jeden bliźniaczy obiekt, ale rozpoczęcie jego budowy zależy od tempa wynajęcia pierwszego budynku. Do tej pory inwestor pochwalił się dwiema transakcjami. 3,3 tys. m kw. wydzierżawiła spółka Spaces, coworkingowy potentat, a 1,5 tys. Leo Pharma, międzynarodowa firma farmaceutyczna.

Jesienią Skanska otworzyła węzeł współdzielonej mobilności. Tzw. City Hub to miejsce, gdzie można wypożyczyć elektryczne skutery od Hop.City, hulajnogi z aplikacji Bolt i samochody Traficar. Jest też stacja do ładowania hulajnóg elektrycznych.

Przy biurowcu Wave powstał węzeł współdzielonej mobilnościPrzy biurowcu Wave powstał węzeł współdzielonej mobilności Skanska

– City Hub to pierwsze tego typu rozwiązanie w tym regionie Polski – mówi Konrad Ziejewski, menedżer projektu w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialny za inwestycję Wave. – Zapewnia bardzo dogodną komunikację z innymi częściami aglomeracji, zachęca do korzystania z alternatywnych form transportu i tym samym ma szansę stać się odpowiedzią na ciągle rosnące natężenie ruchu.

Ile pojazdów jest dostępnych? Ziejewski: – Hulajnogi, skutery i samochody będą dostarczane do budynku codziennie przez naszych partnerów biznesowych zgodnie z zapotrzebowaniem i możliwościami. Maksymalna pojemność City Hub to 5 samochodów współdzielonych, 9 skuterów elektrycznych i ok. 30 hulajnóg elektrycznych.

Trójmiasto goni Wrocław

Trójmiejski rynek biurowy zajmuje obecnie w Polsce czwarte miejsce: po Warszawie – ok. 5,9 mln m kw., Krakowie – 1,5 mln i Wrocławiu – 1,2 mln. Największy kawałek tortu przypada Gdańskowi, gdzie znajduje się prawie 700 tys. m kw. biur, ulokowanych głównie w kompleksach biznesowych w Oliwie, ale też we Wrzeszczu czy w sąsiedztwie lotniska (park Intela, BCB Business Park).

Trójmiasto musi mocno walczyć o nowe biura, bo przewaga Krakowa na rynku regionalnym jest olbrzymia (ponad 140,7 tys. m kw. oddanych do użytku w 2020 r.), a Wrocław nie chce spaść z trzeciego miejsca (58,4 tys. m kw.) Warszawa – co oczywiste – jest poza zasięgiem (335 tys.). Inwestorzy coraz lepiej czują się w Katowicach (ponad 61,3 tys.) i Łodzi (50,8 tys.).

Trójmiasto wyrosło na ważnego gracza nie bez przyczyny – swoje zagłębie nad Zatoką Gdańską znalazły firmy z branży IT, telekomunikacji czy outsourcingu. Co oczywiste, rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię biurową zgłaszają też firmy z branży TSL (transport, spedycja, logistyka), która rośnie razem z rozwojem przemysłu portowego.

Rynek biurowy w Polsce (stan na grudzień 2020 r.)Rynek biurowy w Polsce (stan na grudzień 2020 r.) Gazeta Wyborcza, źródło: JLL

A ile kosztuje wynajęcie biura? Czynsze wywoławcze w Trójmieście w najnowszych wahają się między 13 a 15 euro za metr miesięcznie.

Od wybuchu pandemii koronawirusa wiadomo było, że rynek biurowy ucierpi. Jak policzyli analitycy z firmy JLL, zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe w miastach regionalnych między kwietniem a grudniem 2020 r. było niższe o 35 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.

– Najemcy stali się mniej pewni co do przyszłości, przez co zaczęli kłaść większy nacisk na możliwość elastycznego dopasowywania wielkości wynajmowanej powierzchni. To w przyszłości może skłaniać deweloperów do zwiększenia elastyczności podziału powierzchni w budynkach – mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE.

JLL podkreśla, że mogło być gorzej: “Pomimo pandemii i jej następstw, rok 2020 na rynku inwestycyjnym okazał się znacznie lepszy niż przypuszczano na początku kryzysu. Łączna wartość wszystkich transakcji biurowych osiągnęła wartość niemal 2 mld euro. Za osiągnięty wynik w dużej mierze odpowiada mocna pierwsza połowa roku, kiedy sfinalizowano wiele transakcji zainicjowanych jeszcze w 2019 r.” – czytamy w raporcie.

Maciej Kotarski z Olivia Business Centre jest optymistą: – Pandemia spowolniła zjawiska “elektromobilności” i “powrotu do centrów miast”, ale trudno sobie wyobrazić spowolnienie. Główne przyczyny siły trendu „powrotów do centrów miast” to stadna, ludzka natura i chęć unikania nieprzyjemnych aspektów życia, jak dojazdy czy izolacja towarzyska. Powroty do centrów miast są zaś ściśle związane z potrzebą istnienia biur w jak najmniejszej odległości od miejsca zamieszkania.

Milion coraz bliżej

Prognozy na przyszłość są obiecujące. Obecnie w Trójmieście w budowie jest 165 tys. m kw. powierzchni. Co prawda niekwestionowanym liderem w tym sektorze pozostaje Gdańsk, ale Gdynia coraz mocniej depcze mu po piętach. W tym roku gdyńska firma 3T Office Park zakończy budowę największej inwestycji biurowej w mieście. W ramach powstającego w Redłowie kompleksu powstaną trzy wieże o łącznej powierzchni 38,4 tys. m kw. W trakcie realizacji jest też K2 Kielecka w Gdyni oraz Gato, Format i Palio w Gdańsku.

Zdaniem ekspertów z firmy doradczej Walter Herz w tym roku Trójmiasto wreszcie przekroczy barierę 1 mln m kw. biur.

– Projekty biurowe w całym kraju prowadzone są bez większych zakłóceń – ocenia Bartłomiej Zagrodnik z Walter Herz. – Realizację następnych obiektów deweloperzy uzależniają jednak od popytu. Budowa niektórych z planowanych inwestycji może zostać przesunięta w czasie. W przypadku projektów w fazie realizacji trwają analizy dotyczące zastosowania optymalnych rozwiązań, które wpiszą się w zapotrzebowanie przyszłych użytkowników.

Biura z Gdańska w czołówce, Katowice gonią

Tylko w 2020 roku poza Warszawą oddano do użytku 36 budynków biurowych o łącznej powierzchni 547 tys. m kw. To mniej więcej tyle, ile zajęłoby 55 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Do największych zaliczają się: Face2Face w Katowicach (45,8 tys. m kw.), Olivia Prime B w Gdańsku (25 tys.), oraz trzy budynki postawione przez Skanskę: Centrum Południe we Wrocławiu, Wave A w Gdańsku i czwarty budynek kompleksu High5ive w Krakowie (po 23 tys.).

Obecnie poza Warszawą powstaje ponad 700 tys. m kw. biur. Jest to mniej niż przed wybuchem pandemii, kiedy podaż wahała się od 800 tys. do 900 tys. Wynika to głównie z faktu, że deweloperzy kontynuują prace budowlane, ale nie rozpoczynają wielu nowych inwestycji. Obecnie aktywność deweloperska poza Warszawą koncentruje się bardzo mocno, bo aż w 27 proc. na Katowicach, które są dopiero piątym co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarnobrzeg – info z 8 tygodnia 2021 roku + Tarnobrzeg 2023
Następny artykułKrystyna Pawłowicz pokazała zdjęcie z młodości. „Sprzed około 40 lat”