Co do zasady dochody z dywidend stanowią przychody z zysków kapitałowych. Płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest wypłacająca spółka. Istnieją jednak sytuacje, w których dywidenda wypłacana osobie prawnej może podlegać zwolnieniu.
Słowo „dywidenda” pochodzi od łacińskiego „dividendum”, które oznacza coś równego do podziału.
Czym jest dywidenda?
Dywidenda jest częścią zysku osiągniętego przez spółkę, która wypłacana jest posiadaczom akcji lub wspólnikom na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy danej spółki. Dywidenda wypłacana jest z zysku netto. Oznacza to, że zysk jest już po opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Prawo do dywidendy przysługuje wspólnikom i akcjonariuszom na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Dywidendy są wypłacane przez spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
CZYTAJ TEŻ: Próbki i prezenty w świetle przepisów ustawy o podatku VAT
Dywidendy nie wypłaca się nie tylko w sytuacji osiągnięcia straty przez podatnika, ale również, gdy zapadnie decyzja o jej przeznaczeniu np. na dalsze inwestycje. Spółka może wypłacić dywidendę zarówno w formie środków pieniężnych oraz innych aktywów, które posiada. Dywidenda jest wypłacana nie tylko z zysku netto z ostatniego roku obrotowego, może być też wypłacana z:
- niepodzielnych zysków z lat ubiegłych;
- kapitałów rezerwowych lub zapasowych, w sytuacji gdy powstały z zysku spółki.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dywidenda uznawana jest za przychód z zysków kapitałowych. Natomiast art. 22 ust.1 tej samej ustawy określa, że: ,,Podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu (dochodu).”
Dywidenda – zwolnienie z opodatkowania
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wymienia sytuacje, w których dywidenda wypłacona osobom prawnym może zostać zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 22 ust. 4 tej ustawy zwolnienie następuje w sytuacji, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
- wypłacającym dywidendę jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
- spółka otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacające dywidendę;
- spółka otrzymująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swo … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS