U martwego łabędzia, znalezionego w okolicy Netty w Augustowie, w miniony weekend wykryto ptasią grypę. W związku z tym brzegi bulwarów nad rzeką jak i Kanałem Bystrym zostały ogrodzone taśmą i zaopatrzone w ostrzegawcze tablice. Znaleziono też kolejne martwe ptaki. Apeluje się do mieszkańców, by nie dokarmiali dzikich ptaków i do nich nie podchodzili. Wprawdzie ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi, ale należy zachować ostrożność.
Potwierdzono pierwszy przypadek ptasiej grypy w Augustowie. Wirus wykryto u martwego łabędzia znalezionego w okolicy ulicy Mostowej.
REKLAMA
-Powiatowy lekarz weterynarii powiadomił nas w poniedziałek, 22 lutego o wykryciu pierwszego przypadku ptasiej grypy w powiecie augustowskim. W rzece Netcie znaleziono martwego łabędzia u którego potwierdzono tę chorobę. W związku z tym podjęto wszelkie działania związane z poinformowaniem mieszkańców o zagrożeniu. Z informacji powiatowego lekarza weterynarii wynika, że ptasia grypa nie jest zbyt groźna dla ludzi, ale należy zachować ostrożność. Przede wszystkim lepiej nie dokarmiać dzikich ptaków i nie zbliżać się do nich -mówi Jarosław Szlaszyński, szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Augustowie.
Władze miejskie zabezpieczyły brzegi rzeki Netty i Kanału Bystrego oraz ustawiły tablice informacyjne dla przechodniów. Apelują też do mieszkańców o niedokarmianie ptaków i zgłaszanie pod numer telefonu 87 615 62 03 lub 532 364 019 przypadków znalezienia martwych ptaków.
Ostrożność zaleca również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Augustowie, który radzi, by unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa, nie dotykać martwych ptaków lub sprawiających wrażenie chorych oraz by myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem dzikim i hodowlanym. Inspektor Agata Augusewicz dodaje, że nie należy spożywać mięsa drobiowego, przetworów drobiarskich i jaj niepoddanych odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70°C oraz myć dokładnie ręce z użyciem detergentu po przygotowywaniu potraw z drobiu. Należy pamiętać, że zamrożone mięso drobiowe nie niszczy wirusa grypy. Tak jak już pisaliśmy, ptasia grypa nie jest zbyt niebezpieczna dla ludzi, ale należy zachować ostrożność i stosować się do wspomnianych zaleceń.
W ostatnich dniach znaleziono kolejne martwe ptaki, łabędzia i dwie czaple. U kolejnego łabędzia potwierdzono wirus ptasiej grypy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS