A A+ A++

Niemieccy ekonomiści i prawnicy uważają, że Europejski Zielony Ład może zagrozić gospodarce rynkowej

25.02.2021r. 05:23

Prawnicy i ekonomiści z Niemiec uważają, że społeczna gospodarka rynkowa jest zagrożona przez Europejski Zielony Ład. Obawiają się rządowych regulacji i nieprawidłowego działania. Woleliby ścieżkę rynkową, która jest prostsza, przejrzystsza i jednocześnie bardziej spójna – informuje “BiznesAlert.pl”.
Niemiecka Rada Naukowa Fundacji Firm Rodzinnych (Stiftung Familienunternehmen) ostrzegała przed “przeładowywaniem” wszystkich obszarów politycznych i gospodarczych celami polityki klimatycznej. Rada stwierdzała, że jeśli wszystkie obszary są podporządkowane ochronie klimatu, “wówczas gospodarka planowana przez państwo będzie sprzyjać niegospodarności”.

Komisja, w skład której weszli: Clemens Fuest – prezes Instytutu Ifo i Gabriel Felbermayr – szef Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, wyraziła sceptycyzm co do wysiłków Komisji Europejskiej na rzecz odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Według nich, zamiast tego należy się skoncentrować wyłącznie na prostym, przejrzystym i spójnym instrumencie wyceny CO2. Ponadto promowana będzie rywalizacja między lobbystami o to, które branże będą odtąd klasyfikowane jako “zielone”, a “to, że polityka klimatyczna jest głównym celem, jest zasadniczo błędne”.

Były sędzia niemieckiego konstytucyjny Udo Di Fabio ostrzegł nawet przed pełzającym porzuceniem społecznej gospodarki rynkowej, jeśli coraz więcej obszarów politycznych i ekonomicznych zostanie opanowanych przez przepisy dotyczące polityki klimatycznej. Zwrócił uwagę, że “decyzja systemowa” dotycząca społecznej gospodarki rynkowej została określona w niemieckiej ustawie zasadniczej. Nie można jednak polegać na sądownictwie w obronie społecznej gospodarki rynkowej.
“To jest jak salami pokrojone w cienkie plasterki, cienki plaster nie sprawia, że kiełbasa znika, ale wiele plasterków tak. Prawo konstytucyjne jest praktykowane w indywidualnych przypadkach, ale jest to trudne precyzyjnie określić możliwe do osiągnięcia progi dla konstytucyjnie niedopuszczalnej zmiany systemu” – pisze Di Fabio.
Jego zdaniem konsekwencje tego pełzającego rozwoju mogą być znaczące. “Zbyt dyrygistyczne państwo w swoim stopniowym rozwoju lub zbyt dyrygistyczna Unia Europejska może w pewnym momencie doprowadzić do zmiany ustrojowej, w najgorszym przypadku do politycznie istotnie kontrolowanej gospodarki rynkowej, która zbliża się do modelu chińskiego.”

Di Fabio ostrzega, że spadek ze społecznej gospodarki rynkowej do dyrygistycznej gospodarki planowej jest zagrożony nie tylko zakazami polityki klimatycznej, ale nawet “zieloną” polityką motywacyjną. Gospodarka będzie “coraz bardziej zależna od rządowych decyzji planistycznych, nawet przy sterowaniu przez fundusze inwestycyjne”.
Zaleca przy tym rządowi federalnemu i Komisji Europejskiej zachowanie “czujności” przy wdrażaniu ich decyzji dotyczących polityki klimatycznej – czytamy w “BiznesAlert.pl”.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajmocniejsze cytaty ostatnich dni – Smutne wyznanie mamuśki z OnlyFans
Następny artykułPolicja Opole: 99 lat służby cywilnej w Polsce