A A+ A++

Giżyccy policjanci i ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego również zimą czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów spędzających czas na jeziorach i terenach przywodnych. Patrolują zamarznięte zbiorniki wodne i ostrzegają przed niebezpieczeństwem jakie niesie ze sobą wejście na lód. 

Policjanci i ratownicy regularnie patrolują akweny sprawdzając również, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych lub czy młodzież nie podejmuje ryzykownych zabaw. Sprawdzają warunki w jakich wędkarze łowią ryby, przypominając, że lód nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku, a poruszanie się po nim bez odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

Jeziora w powiecie giżyckim zajmują bardzo duży obszar, dlatego do ich patrolowania wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt. Policyjny dron okiem kamery obejmuje znacznie większy obszar niż ludzkie oko, a informacje jakie w ten sposób zbierze, szybko trafiają do policjantów na ziemi. Dzięki temu od razu wiedzą, gdzie ich obecność jest potrzebna. Do szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się po lodzie może zostać wykorzystany m.in. poduszkowiec MOPR.

Podczas kontroli w minionym tygodniu (15-21.02.2021) patrole zastały na taflach jezior kilku amatorów wędkarstwa na lodzie. Zwrócili im uwagę na niebezpieczeństwo oraz udzielili rad, jak się zachować w przypadku załamania lodu. Ponadto mimo dużej grubości lodu, w niektórych miejscach zauważyli, że na lodzie były duże pęknięcia oraz samoistne przeręble. Mimo silnych mrozów wchodzenie na lód jest bardzo niebezpieczne. Nigdy nie wiemy, jaka jest jego grubość i czy jest w stanie utrzymać ciężar naszego ciała. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Grubość pokrywy zmienia się szybko wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie.

Mieszkańcy powiatu giżyckiego mogą zgłaszać policjantom przypadki przebywania, czy to dziecka, czy osoby dorosłej na terenie tzw. dzikich lodowisk, dzwoniąc pod nr tel. 47 735 22 00 lub alarmowy 112. Taka krótka informacja może się przyczynić do uniknięcia tragedii.

[embedded content]

Źródło: KPP Giżycko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłka ręczna. MKS MOSiR Kętrzyn coraz bliżej tytułu mistrzowskiego
Następny artykułPogodowy alert: Uwaga na roztopy i wezbrania w rzekach