A A+ A++

Bardzo krótki termin realizacji transakcji mieszczących się z reguły w jednym okresie rozliczeniowym i dokonywanie tzw. szybkich przelewów na wysokie kwoty, realizowane niemalże natychmiastowo, bez uzasadnienia dla realnego obrotu gospodarczego mogą świadczyć o świadomym udziale w oszustwie.

Spór w sprawie dotyczył spółki, której fiskus zakwestionował rozliczenia VAT za grudzień 2014 r. Konkretnie urzędnicy zarzucili, że kilka faktur dokumentujących sprzedaż kawy na rzecz słowackiej firmy – dostawa wewnątrzwspólnotowa ze stawką O proc. – nie odzwierciedlało rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Z ustaleń fiskusa wynikało, że przepływ towaru odbywał się w ramach zorganizowanego łańcucha dostaw o fikcyjnym charakterze, który miał na celu wyłącznie oszustwa podatkowe. Przy czym w jego ocenie spółka wiedziała lub powinna była wiedzieć o fikcyjności obrotu kawą.

Czytaj także: Oszustwa VAT: przestępstwa podatkowe w krajach grupy wyszehradzkiej będą ścigane

Podatniczka nie zgodziła się z tą oceną sytuacji. Powoływała się m.in. na działanie w dobrej wierze i z należytą starannością. Fiskusowi zarzucała zaś celowe pomijanie dowodów świadczących na jej korzyść, bądź ich selektywne powoływanie w taki sposób, aby potwierdzały z góry założon…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHistoria malowana na jedwabiu. Nowy właściciel próbuje odbudować markę
Następny artykułTrust GXT 970 Morfix – Mysz z sensorem PMW3325 i wymiennymi panelami bocznymi dla fanów MMO i shooterów