Kilimandżaro to góra w Tanzanii, przy granicy z Kenią. Wznosi się na wysokość 5985 metrów n.p.m. i jest najwyższym szczytem Afryki, dlatego należy też do Korony Ziemi.
W skład samotnego masywu Kilimandżaro wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po wulkanach: szczyt Uhuru na wulkanie Kibo (Kilimandżaro), Mawenzi oraz Shira.
Góra Kilimandżaro od zawsze budziła grozę wśród okolicznych koczowniczych plemion, a nazywana była zarówno górą światłości, jak i górą złych duchów, ale przede wszystkim Dachem Afryki.
Ze szczytu widać wyspę Zanzibar przynależną do Tanzanii i oddaloną od Kilimandżaro o około 400 km w linii prostej.
Pierwszą próbę zdobycia Kilimandżaro podjęto w 1861 roku, ale niemiecki oficer z brytyjskim geologiem dotarli jedynie do wysokości 2,5 tys. m n.p.m. Rok później kolejna wyprawa dotarła o prawie 2 km wyżej. Pierwszy sukces w zdobyciu Kilimandżaro osiągnął za trzecim podejściem profesor geologii Hans Meyer w 1889 roku, który wyruszył z Mombasy z kilkunastoosobową grupą zakładającą obozy po drodze.
Pierwszy szlak turystyczny na Kilimandżaro wytyczono w 1898 roku, rezerwat przyrody utworzono w 1921 roku, a schronisko powstało w 1932 roku.
Park Narodowy Kilimandżaro znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pierwszy Polak zdobył Kilimandżaro w 1910 roku. Był to zoolog Antoni Jakubski. Później Polakom niejednokrotnie udało się zdobyć Dach Afryki. W 2008 r. głośno było m.in. o wyczynie Pawła Urbańskiego, niewidomego alpinisty, któremu udało się wejść na ten szczyt.
22 lutego 2021 r. szczyt zdobyło kilku Polaków, a wśród nich polski podróżnik Aleksander Doba, który zmarł na szczycie.
Jak podał Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników Soliści, który organizował wyprawę na Kilimandżaro, Doba był szczęśliwy i chciał świętować sukces wraz z grupą. “Przed wykonaniem zdjęcia poprosił o dwie minuty odpoczynku, a chwilę później stracił przytomność, a zaraz później funkcje życiowe” – powiedział dla Polsat News Nowak.
O śmierci Aleksandra Doby rodzina poinformowała na Facebooku.
Motyw Kilimandżaro niejednokrotnie pojawiał się w filmach czy książkach. Ernest Hemingway napisał o tym szczycie w opowiadaniu “Śniegi Kilimandżaro”, które zostało zekranizowane. Ponadto akcja książki i filmu animowanego “Król Lew” rozgrywa się w scenerii Kilimandżaro.
Motyw słynnej góry pojawił się też w polskiej piosence zespołu Lady Pank zatytułowanej “Moje Kilimandżaro”.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS