Henryk Matysik, wójt Kolska w powiecie nowosolskim, zaznacza, że to nie on jest autorem pomysłu ul. Harleya i Davidsona, jak napisano w uchwale, którą zajmie się rada gminy. Pomysł jak najbardziej popiera. – Kilku mieszkańców angażuje się w organizację koncertów i zlotów motocyklowych nad jeziorem w pobliskim Rudnie. Impreza się ma świetnie, mnóstwo ludzi przyjeżdża latem, grają tam starego dobrego rocka – tłumaczy wójt Matysik. Zaznacza, że harleyowcy robią wiele dobrego, co odbija się na życiu małej gminy. – W naszym domu kultury zagrała nawet Kobranocka, która występowała nad jeziorem. Gdyby nie harleyowcy, nie wiem, czy by kiedykolwiek to się zdarzyło.
Plakat zlotu motocyklowego w Rudnie, 2029 r. Arch. Organizatorów zlotu
Rudno nad Jeziorem Orchowym leży już w Wielkopolsce. Połowa akweny po sąsiedzku, znajduje się w obrębie Kolska. W turystycznym Rudnie od pięciu lat odbywają się zloty motocyklowe z muzyką vintage. Nad wodą grali już Proletaryat, Kobranocka, Sztywny Pal Azji i sporo mniej znanych zespołów. Ostatnia impreza się nie odbyła z powodu pandemii koronawirusa. – Wierzymy, że wróci, znowu będzie pięknie i głośno o gminie – opowiada wójt. – Będziemy pierwsi, takiej ulicy w Polsce nie ma. Przynajmniej ja nie słyszałem.
Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
Harley-Davidson to najbardziej znana motocyklowa marka na świecie. Manufakturę w ogrodzie, a potem fabrykę w Milwaukee w stanie Wisconsin założyli w 1903 r. dwaj przyjaciele z dzieciństwa William Harley i Arthur Davidson (swoje dołożyli jego bracia Walter i William). Legenda głosi, że w prototypie gaźnika pierwszego harleya użyto puszki po pomidorach, którą pani Davidson wyrzuciła na śmietnik. Pierwsze maszyny przypominały bardziej rowery z podwieszonym do ramy zbiornikiem paliwa i silnikiem. W 1920 r. Harley-Davidson był największym producentem motocykli na świecie. Rok później do produkcji trafił pierwszy dwucylindrowy widlak (silnik chłodzony powietrzem w układzie V), typowy dla harleya. Jeden z podobnej serii montowano aż do lat 70. Motocykl rozsławiły na całym globie gwiazdy kina i muzyki popularnej, m.in. Elvis Presley. Dziś na całym świecie działają tysiące fanklubów harleya-davidsona.
O amerykańskim producencie wciąż jest głośno i nie tylko z racji produkcji modeli elektrycznych. Fabryka zapowiedziała przeniesienie produkcji poza USA z powodu ograniczeń, o co miał pretensje prezydent Donald Trump. Zarzucił amerykańskiej ikonie, że chce „wywiesić białą flagę”.
CZYTAJ TAKŻE: Jak pomóc ludziom, by dostali emeryturę matczyną? Tyszkiewicz zrobił “małą ustawę”
CZYTAJ TAKŻE: Powstaje nowy most kolejowy na Odrze, ale pociągi jeżdżą
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS