A A+ A++

23.02.2021r. 05:35

Do 5 marca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzić będzie nabór wniosków na opracowanie “Oczyszczalnia Przyszłości” – innowacyjnej technologicznie instalacji, która ze ścieków produkować będzie m.in. surowce wykorzystywane w rolnictwie, a także czystą wodę. Woda ta będzie mogła być wykorzystana także do potrzeb komunalnych bądź przemysłowych.
1. Oczyszczalnia przyszłości ma stać się (obok biogazowni) fundamentem gospodarki obiegu zamkniętego, powodując, że cenne rolniczo biogeny będą krążyły w obiegu zamkniętym eliminując produkcje nawozów na bazie surowców kopalnych oraz eliminując zanieczyszczenia tymi zwyżkami rzek i wód gruntowych.

2. W pierwszym etapie konkursu NCBR, wybrane zostaną 4 firmy, którym przekazane zostanie po 2 miliony złotych na budowę instalacji technicznej. Po testach demonstratorów, Centrum wybierze zwycięską firmę, która wybuduje instalacje lub doposaży istniejącą aparaturę.

3. Na realizację przedsięwzięcia NCBR przeznaczy łącznie 27 mln złotych.

Brak efektywnych metod zagospodarowania osadu nadmiernego, brak odpowiednich technologii do zapewnienia bardzo dobrej jakości ścieków oczyszczonych pozbawionych mikrozanieczyszczeń, brak metod zapewniających odzysk substancji biogennych, które trafiają do wód powierzchniowych, zbyt duże zużycie i straty wody w postaci ścieków oczyszczonych czy ograniczone możliwości wtórnego wykorzystania osadów ze względu na ich zanieczyszczenia oraz brak efektywnych metod ich przetworzenia i zagospodarowania – to dziś najpoważniejsze problemy polskich oczyszczalni ścieków. Najpoważniejsze i – także w dosłownym rozumieniu tego słowa – największe. Dość powiedzieć, że od 2000 do 2018 roku ilość osadów ściekowych wytworzonych w komunalnych oczyszczalniach wzrosła o 62 proc. i w 2018 roku wyniosła 583,1 tys. ton suchej masy.

Szansą na zmianę tego stanu rzeczy ma być ogłoszony przez NCBR projekt “Oczyszczalnia Przyszłości”. Jego przedmiotem jest opracowanie innowacyjnej technologicznie instalacji, która ze ścieków produkowała będzie m.in. surowce (związki fosforu, azotu i węgla) do wytwarzania nawozów wykorzystywanych w rolnictwie i ogrodnictwie, a także czystą wodę. Woda ta będzie mogła być wykorzystana w miastach – do potrzeb komunalnych bądź przemysłowych.

Zgodnie z założeniami projektu, co najmniej połowa odzyskiwanej wody powinna wrócić do obiegu wtórnego, natomiast druga połowa – do zbiornika, oczyszczona ze wszystkich mikrozanieczyszczeń, w tym farmaceutyków i pestycydów. Odzyskana ze ścieków energia posłużyć ma natomiast do utrzymania pracy oczyszczalni. Dzięki takiemu podejściu oczyszczalnia ma stać się (obok biogazowni) fundamentem gospodarki obiegu zamkniętego, powodując, że cenne rolniczo biogeny będą krążyły w obiegu zamkniętym eliminując produkcje nawozów na bazie surowców kopalnych oraz eliminując zanieczyszczenia tymi zwyżkami rzek i wód gruntowych.

“Precyzyjnie określiliśmy jaki problem chcemy rozwiązać. Nakreśliliśmy czym ma być finalny produkt. Sposób dojścia do tego celu pozostawiamy innowacyjnym firmom – to one zaproponują, jak ten efekt osiągną” – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: Portal Samorządowy

CIRE poleca

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Opole: Policjanci z Opola odzyskali blisko 65 tysięcy złotych należących do seniorki
Następny artykułRekord w produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki