A A+ A++

fot. A.S.O./ Alex Broadway

Start w Owernii, końcowe etapy znów w wysokich Alpach. Amaury Sport Organisation (ASO) zaprezentowała trasę 73. Criterium du Dauphine (30 maja – 6 czerwca).

“Delfinat” nie zaskoczył: organizatorzy na miesiąc przed Tour de France stawiają na sprawdzone rozwiązanie i zapraszają kolarzy, którzy po górach jeździć lubią lub muszą. Na ośmiu etapach uzbiera się 1205 kilometrów, z tego 164 podzielone między 32 podjazdy.

Peleton pozostanie w obrębie regionu administracyjnego Owernia-Rodan-Alpy i odwiedzi kolejno departamenty Puy-de-Dôme, Loary, Górnej Loary, Drôme, Isère, Sabaudii oraz Górnej Sabaudii. Zwiastuje to górski wyścig, gdyż nawet łatwiejsze etapy Criterium du Dauphine naszpikowane są wspinaczkami.

Pierwszy odcinek skończyć się powinien sprintem z okrojonego peletonu, gdyż na trasie zaplanowano 7 górskich premii, w tym ostatnią na 12 kilometrów przed metą w Issoire. Drugiego dnia nie przegapią harcownicy, gdyż przed metą w Saugues wyrosną dwie górskie premie: Côte de la forêt de Purcherese zakończy się 7 kilometrów przed kreską, a Côte de Masset zaledwie 3 kilometry dalej.

Trzeci etap można zaklasyfikować jako sprinterski, natomiast klasyfikację generalną ułoży nieco czasówka na 4. etapie. 16,5 kilometra w lekko pofałdowanym terenie nie powinno wprowadzić dużych różnic, ale w połączeniu z potencjalnymi zyskami z drugiego etapu może korzystniej ustawić zawodników przed górskimi rozstrzygnięciami. 

Wjazd w Alpy  zaplanowano przez Saint-Vallier, do którego zaprowadzi pagórkowaty odcinek, zaplanowany z myślą o klasykowcach. Decydujące rozstrzygnięcia zapadną na alpejskich przełęczach. Trzy ostatnie etapy kończą się na podjazdach. Pierwsza próba zaprowadzi przez Col de Porte (7,4 km, 7,8%) do stacji narciarskiej Le Sappey en-Charteuse (3,3 km, 6,2%), do której dojechać przyjedzie przez Cote de la Frette (3,7 km, 5,4%).

This slideshow requires JavaScript.

Przedostatni etap postraszy Col du Pré (12,6, 7,7%) oraz poprawką na Comet de Roseland (5,7 km, 6,5%), a w finale potwornie stromą La Plagne (17,1 km, 7,5%). Na zakończenie tylko 147 kilometrów, na których wyrośnie aż 7 wspinaczek. Kolarze walczyli będą na Col des Aravis (6,7 km, 7%), Col de la Colombiere (11,7 km, 5,8%), a potem na Col de Joux Plane (11,6 km, 8,5%) by po zjeździe finiszować w stacji narciarskiej Les Gets (2 km, 4,1%).

Trasa Criterium du Dauphine 2021

30 maja – etap 1: Issoire – Issoire (182 km)

31 maja – etap 2: Brioude – Saugues (173 km)

1 czerwca – etap 3: Langeac – Saint-Haon-Le-Vieux (172 km)

2 czerwca – etap 4: Firminy – Roche la Molière (16,5 km; jazda indywidualna na czas)

3 czerwca – etap 5: Saint-Chamond – Saint-Vallier (175,5 km)

4 czerwca – etap 6: Loriol-sur-Drôme – Le Sappey-en-Chartreuse (168 km)

5 czerwca – etap 7: Saint-Martin-Le-Vinoux – La Plagne (171,5 km)

6 czerwca – etap 8: La Léchère-les-Bains – Les Gets (147 km)

mapki i profile: ASO

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5 zł za litr paliwa? Przyzwyczajajmy się do tej myśli
Następny artykułLubuska gmina będzie miała ulicę Harleya-Davidsona. Skąd taki pomysł?