A A+ A++

Przemawiając na forum Rady Praw Człowieka ONZ, Andrzej Duda wezwał władze Białorusi do odejścia od polityki ucisku na rzecz dialogu, a władze Rosji do uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Społeczność międzynarodowa nie może milczeć – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że po wyborach prezydenckich tysiące Białorusinów wyszły na ulice, aby skorzystać z przysługujących im podstawowych demokratycznych praw.

– Skala represji ze strony białoruskiego reżimu, która nastąpiła później, była wręcz alarmująca – mówił prezydent.

Podkreślił, że w tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może milczeć, a każdy kraj musi wypełniać swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa w zakresie praw człowieka.

Londyn chce, aby ONZ zajęła się Rosją i Białorusią. Ten temat będzie też dziś poruszony w UE

Andrzej Duda zwrócił jednocześnie uwagę, że Białoruś nie jest jedynym krajem w naszym regionie, którego władze stosują represje polityczne wobec swojego społeczeństwa.

– Dobitnie pokazała to Federacja Rosyjska w masowych zatrzymaniach pokojowych demonstrantów, którzy zebrali się, aby wyrazić swoje poparcie dla Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników – podkreślił.

W jego opinii, „przywracanie podejścia +business-as-usual+ w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne”.

– Wzywam władze rosyjskie do wywiązania się ze swoich zobowiązań międzynarodowych i uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz jego aresztowanych zwolenników – oświadczył.

Współpracownik Nawalnego: sankcje powinny objąć biznes wspierający Kreml

Duda wskazywał, że społeczność międzynarodowa powinna również nadal zwracać baczną uwagę na „fatalną sytuację w zakresie praw człowieka na terytoriach Ukrainy znajdujących się pod kontrolą rosyjskich sił okupacyjnych lub wspieranych przez Rosję separatystów”.

Dodał, że Polska jednoznacznie potwierdza swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach.

Zamieszki na ulicy Hruszewskiego w Kijowie, 19 grudnia 2014 r., zdj.: Piotr Pogorzelski

7 lat po Majdanie. Rewolucja Godności popchnęła Ukrainę w stronę Zachodu

Debata w Radzie Praw Człowieka ONZ ze względu na trwającą pandemię Covid-19 odbyła się w formie wideokonferencji.

Polska została wybrana do Rady Praw Człowieka na kadencję obejmującą lata 2020-2022, w października 2019 r.

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosja: Jeden atomowy krążownik mniej
Następny artykułZebrzydowice: Groźny wyciek