A A+ A++

W 2020 r. sztangiści Agrosu Zamość wywalczyli dziewięć medali mistrzostw Polski – po trzy w kategorii seniorów, młodzieżowców i juniorów. Sekcja zrzesza około trzydziestu zawodniczek i zawodników. Zajęcia szkoleniowe prowadzą trenerzy Andrzej Gaweł i Krzysztof Niemczuk.

Sekcja podnoszenia ciężarów w Agrosie Zamość działała od założenia klubu w 1976 r. do 1995 r. Wtedy została rozwiązana ze względu na zbyt małą liczbę trenujących. Reaktywacja nastąpiła we wrześniu 2009 r. I od tego czasu sekcja sztangistów stale czyni postępy, które uwidaczniają się nie tylko w osiąganych wynikach oraz startach na arenie krajowej i międzynarodowej, ale także w liczbie zdobytych medali.

– W 2020 r. nasi podopieczni wywalczyli dziewięć medali mistrzostw Polski – po trzy w rywalizacji seniorów, młodzieżowców, czyli zawodników w wieku do 23 lat, i juniorów do lat 20. Do tego doszło pięć medali ogólnopolskich mistrzostw zrzeszenia LZS i trzy zdobyte na mistrzostwach akademickich. Razem – siedemnaście medali na zawodach rangi krajowej – wylicza trener Andrzej Gaweł, który w Agrosie szkoli sztangistów razem z trenerem Krzysztofem Niemczukiem.

W 2020 r. mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców odbyły się w Biłgoraju, natomiast juniorzy o prymat w kraju rywalizowali w Gdańsku. Wśród seniorów medale dla Agrosu zdobyli: Karol Maksymowicz (srebro w kategorii 55 kg), Kacper Magielnicki (brąz w kat. 67 kg) i Klaudia Luterek (brąz w kat. 55 kg). W rywalizacji młodzieżowców na podium stawali: Emilia Rechul (pierwsza w kat. 69 kg), Klaudia Luterek (druga w kat. 55 kg) i Kacper Magielnicki (drugi w kat. 67 kg). Jeśli chodzi o juniorów, to medalowe pozycje zajęli: Karol Maksymowicz (pierwszy w kat. 55 kg), Szymon Trytek (pierwszy w kat. 109 kg) i Dominik Joniec (drugi w kat. +109 kg). Warto podkreślić, że Agros dochował się już reprezentantów Polski juniorów, startujących w mistrzostwach Europy i świata.

Obecnie sekcja zrzesza około trzydziestu zawodników.

– Trenujemy przed pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16 do 19 w siłowni, w hali sportowej „Rolniczaka” w Zamościu. Jednakże w ostatnim czasie, ze względu na to, że nauka w szkołach prowadzona jest zdalnie, a nasza sekcja bazuje głównie na uczniach, nie wszyscy mogą dojeżdżać na zajęcia do Zamościa. Ci, którzy w trakcie nauki mieszkają w zamojskich internatach i bursach, a mają bliżej do Biłgoraja lub Hrubieszowa, korzystają obecnie z uprzejmości dwóch zaprzyjaźnionych z nami klubów – Znicza i Unii. I tam czasowo trenują – mówi trener Gaweł, były zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów Unii Hrubieszów, absolwent AWF w Białej Podlaskiej, medalista mistrzostw Polski.

Sekcja skupia czterech seniorów, pozostali trenujący są w wieku od 12 do 23 lat. Dołączyć mogą wszyscy chętni, mający oczywiście odrobinę talentu i smykałkę do ciężarów, a także odpowiedni wiek. – Udział w zajęciach jest bezpłatny. Nabór prowadzimy pocztą pantoflową lub poprzez selekcję w szkołach. Pracuję w szkole, więc mam możliwość dostrzec, kto zdradza predyspozycje do tej dyscypliny sportu. Podpowiadają mi także nauczyciele wychowania fizycznego i trenerzy w innych dyscyplinach sportowych. Przyjmujemy chętnych do trenowania, ale mających nie więcej niż 17 lat, bo trudno w tym wieku rozpocząć karierę w podnoszeniu ciężarów. Najlepiej zacząć treningi w wieku 12 lat, nie od dźwigania ciężarów, tylko od prostych ćwiczeń technicznych. Startować w zawodach można dopiero po ukończeniu 13 roku życia – informuje trener Gaweł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrsted i “zielony” wodór: od nawozów po paliwa
Następny artykułSkoki: 26-latek zatrzymany ws. zgwałcenia biegaczki