A A+ A++

Biuro prasowe Centralnego Biura Antykorupcyjnego informuje o zatrzymaniu pięciu osób podejrzanych o handel fikcyjnymi fakturami VAT. Chodzi o blisko 3 tys. faktur opiewających na kwotę 37 mln zł. Faktury miały upoważniać nabywców “do uszczuplenia należności skarbowych” – czyli odpisu wymienionej w fakturze kwoty od podatku. Faktury wystawiano m.in. w zakresie: obsługi komputera, szkoleń, doradztwa, koordynacji transportu, konsultingu, analizy finansowej.

Zatrzymani to przedsiębiorcy z Warszawy, Gdańska, Białegostoku i Sieradza (Rafał G., Marcin W. Marek Cz., Dominika R.) oraz osoba prowadząca biuro rachunkowe w Warszawie – Joanna G. Przeszukano ich mieszkania i biura. Zdaniem śledczych cała piątka miała uczestniczyć w procederze polegającym na wystawianiu i sprzedaży fikcyjnych faktur. Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty wystawienia nierzetelnych faktur i ich użycia.

Zatrzymania miały miejsce w lutym i w lipcu zeszłego roku, a śledztwo prowadzi delegatura CBA w Warszawie oraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Z komunikatu prasowego wynika, że tuż przed akcją CBA późniejsi zatrzymani próbowali wymusić od kogoś łapówkę w zamian za umożliwienie pozytywnego zakończenia kontroli celno-skarbowej. Mieli przy tym powoływać się na wpływy w Urzędzie Celno-Skarbowym.

W przypadku trójki zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku prokuratury o areszt tymczasowy. W przypadku dwójki pozostałych ograniczono się do tzw. “wolnościowych środków zapobiegawczych” – czyli do dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWażny wyrok kieleckiego sądu w sprawie frankowiczów. Bank ma zwrócić część rat
Następny artykułBrazylia nie chce kłócić się z Kanadą o subwencje