A A+ A++

Cztery samorządy zamierzają zrealizować budowę wieży widokowej na górze Kamionna. Na profilu Żegocińskie Szlaki w mediach społecznościowych opublikowano wizualizację obiektu.

Wieżę widokową na górze Kamionna planują zbudować cztery samorządy, które ostatnio zawarły partnerstwo. Są to dwie gminy z powiatu bocheńskiego – gmina Trzciana i gmina Żegocina oraz dwie gminy z Limanowszczyzny – gmina Laskowa i gmina Limanowa. Środki, jakie samorządy chcą przeznaczyć na sfinansowanie przedsięwzięcia mają pochodzić m.in. z rządowego funduszu wsparcia gmin górskich. 

Decyzje dotyczące tej inwestycji zapadły w styczniu w czasie posiedzenia Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Budowa wieży ma podnieść atrakcyjność turystyczną regionu. Wczoraj na profilu Żegocińskie Szlaki w mediach społecznościowych opublikowano wizualizację obiektu. 

Kamionna to szczyt o wysokości 801 m n.p.m., wznoszący się nad miejscowościami: Pasierbiec, Rozdziele, Żegocina, Kamionna, Laskowa, Młynne i Makowica. Jak można przeczytać na stronie akcji Odkryj Beskid Wyspowy, najładniejsze panoramy z Kamionnej w kierunku wschodnim rozciągają się z polany Makowica, przy zejściu w stronę przełęczy Widomej. 

Jakie jeszcze atrakcje skrywa ten szczyt w Beskidzie Wyspowym? Las na północnym zboczu góry został objęty ochroną rezerwatową w lipcu 1997 r. Chroni się tutaj dobrze zachowany zespół buczyny karpackiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 64 ha. Na przełączce przy zejściu w stronę Pasierbieckiej Góry, znajduje się niewielkie torfowisko – zarastający stawek (długość ok. 80 m, szerokość maks. ok. 15 m), z którym związane są liczne legendy. Niestety jeziorko intensywnie zarasta i jest coraz płytsze, choć – jak twierdzą miejscowi – utopiła się tu już niejedna owca, a nawet silne woły. Z kolei przy drodze zejściowej do Żegociny znajduje się źródło mineralne Zuber („źródło św. Franciszka”) i ślady dużego osuwiska.

(Fot.: Żegocińskie Szlaki)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska bankowość, czyli działalność Pocztowej Kasy Oszczędności po 1918 roku
Następny artykułNajdziksze newsy tygodnia – Wymyślił niezawodny sposób na odśnieżanie [ZOBACZ JAK]