A A+ A++

Dzisiejszego poranka (19 lutego) do naszej redakcji dotarło pismo mieszkańców gminy Uście Gorlickie, którzy w imieniu lokalnej społeczności wrażają zaniepokojenie pogłoskami o rozważanym przez władze gminy ustawieniu w Wysowej pomnika byłego ministra środowiska Jana Szyszki.

 

O sprawie pisaliśmy wczoraj wieczorem (18 lutego), a już dzisiaj mamy dla Was nowe informacje.

>>>Dwumetrowy pomnik z brązu stanie w Wysowej-Zdroju?

Mieszkańcy w piśmie, które dzisiaj rano trafiło na biurko wójta Zbigniewa Ludwina, zwracają uwagę na następujące fakty:

  • Pomniki wznosi się dla upamiętniania osób szczególnie zasłużonych, związanych z regionem, miejscowością lub lokalną społecznością. Najczęściej są to osoby urodzone, mieszkające lub działające na terenie danej miejscowości. Brak związków osobistych i zawodowych Jana Szyszki z Wysową-Zdrój lub Gminą Uście Gorlickie nie kwalifikuje go do potencjalnego upamiętnienia na terenie naszej gminy.
  • Na terenie gminy Uście Gorlickie działały osoby znacznie bardziej zasłużone lokalnie, tak jak niedawno zmarły prof. dr hab. med. dr h.c. mult. Franciszek Kokot, za którego sprawą zorganizowany został ośrodek badawczy w szpitalu sanatoryjnym w Wysowej-Zdroju, oraz dzięki któremu w Wysowej powstał w latach 90. pierwszy w kraju ośrodek sanatoryjny dla dializowanych pacjentów.
  • Propozycja powstania pomnika powinna pochodzić bezpośrednio od mieszkańców lub przedstawicieli władz, którzy dostali wyraźny sygnały od społeczności lokalnej, że takie działania byłyby pożądane. Jako mieszkańcy gminy nie słyszeliśmy wcześniej, aby taka inicjatywa była omawiana w szerszym gronie.
  • Osoba Jana Szyszki budzi różne emocje, często negatywne. W niektórych środowiskach jest owiana złą sławą, ze względu na rabunkową gospodarkę leśną prowadzoną podczas piastowania stanowiska Ministra Środowiska w latach 2015-2018. Wzniesienie pomnika sprawia, że będzie się on kojarzył z miejscem, w którym stoi. Gmina Uście Gorlickie jest gminą atrakcyjną, której turystyka przynosi pewną część dochodów. Postawienie pomnika osobie kontrowersyjnej może przynieść w najlepszym wypadku sporą szkodę tej gałęzi gospodarki, a w najgorszym sprawić, że gmina i miejscowość staną się obiektem żartów i drwin.
  • Postać Jana Szyszki powszechnie kojarzona jest ze zmianami prawnymi, które doprowadziły do masowej wycinki drzew. Działania tego typu mają dramatyczne następstwa jak obniżenie poziomu wód, a co za tym idzie wysychanie studni, zwiększenie erozji gleb, a co za tym idzie aktywacja osuwisk błotnych często prowadząca do zniszczeń zwłaszcza lokalnych dróg. Wydaje się, że stawianie pomnika osobie, która w opinii publicznej przyczyniła się do dewastacji zasobów naturalnych zarówno w kraju (wycinka puszczy Białowieskiej) jak i w naszej gminie jest sprzeczne z interesem publicznym mieszkańców.

Mając na względzie wymienione powyżej argumenty, apelujemy o odstąpienie od ewentualnego planu usytuowania pomnika Jana Szyszki w naszej gminie.

Pod listem do władz gminy będzie można podpisać się już w najbliższą niedzielę (21 lutego) w parku zdrojowym, gdzie od godz. 13 mieszkańcy zamierzają „spacerować”.

Zapraszamy mieszkańców oraz sympatyków Wysowej i okolic, a w szczególności wielbicieli Parku Zdrojowego. Nie jest on naszym zdaniem odpowiednim miejscem na pomniki jakichkolwiek polityków. To raczej miejsce gdzie od polityki powinno się odpoczywać. Protestujemy wobec planów postawienia w naszym parku dwumetrowego pomnika poświęconego ministrowi Janowi Szyszce. Nie chcemy, aby we wspólne … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadykalna zmiana pogody. Idzie ocieplenie. Strażacy ostrzegają: Nie wchodźcie na zamarznięte jeziora
Następny artykułMieszkańcy Dębicy zapłacą mniej za śmieci