Anna Dymna pierwszą laureatką Nagrody imienia Kazimierza Kutza. Nagrodę po raz pierwszy przyznano 16 lutego 2021, w dniu 92. urodzin Kazimierza Kutza. Uroczystość wręczenia odbyła się na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.
Nagroda imienia Kazimierza Kutza
Wśród nominowanych poza Anną Dymną byli: autor Janosch, prof. Tadeusz Sławek, reżyser Wojciech Smarzowski i pisarz Szczepan Twardoch. Inicjatorami Nagrody są: Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice, Robert Talarczyk, Dyrektor Teatru Śląskiego oraz Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Nagroda ma na celu uhonorowanie wybranego twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów, którzy łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi. O piątce nominowanych i laureacie decyduje specjalnie powołana kapituła.
Anna Dymna Pierwszą Laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza
Aktorka, prezeska działającej na rzecz dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie Fundacji “Mimo Wszystko” Anna Dymna została we wtorek pierwszą laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza.
Anna Dymna – którą Kazimierz Kutz wielokrotnie obsadzał w reżyserowanych przez siebie sztukach – odbierając nagrodę mówiła, że to szczęście znać kogoś takiego jak on. Podkreśliła, że zawsze potrafił wydobyć z aktora coś nowego.
“Szczęśliwa jestem, wszystkim dziękuję. Nie damy się! Mówmy prawdę, cieszmy się życiem i róbmy coś takiego, żeby ten świat był lepszy” – powiedziała.
Anna Dymna to absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1973), aktorka teatralna i filmowa (od początku zawodowej drogi związana jest z Narodowym Starym Teatrem), pedagog w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, założycielka fundacji „Mimo Wszystko”, inicjatorka wielu innych przedsięwzięć społecznych. Jest inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji, gdzie kultywuje się wartość i piękno żywego słowa, za jej sprawą Salony Poezji działają obecnie w kilkudziesięciu polskich miastach, a także za granicą. Za łączenie pracy na scenie, w filmie, szkole teatralnej z niezwykle skuteczną działalnością na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie nadała Annie Dymnej najwyższą godność akademicką – tytuł doktora honoris causa.
“Piąta strona świata”
Nagroda im. Kazimierza Kutza ma charakter finansowy i wynosi 50.000 zł – fundatorem jest Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa. Laureatka, Anna Dymna odebrała także statuetkę zaprojektowaną przez malarza Erwina Sówkę, a wykonaną przez Ksawerego Kaliskiego – artystę, rzeźbiarza, wykładowcę katowickiej ASP.
Pierwsza edycja odbyła się 16 lutego 2021 r. z udziałem widzów oraz była transmitowana online na kanale YouTube Teatru Śląskiego. Po wręczeniu nagrody został zaprezentowany spektakl “Piąta strona świata” w reżyserii Roberta Talarczyka. Przedstawienie katowickiego zespołu powstało w oparciu o prozę Kazimierza Kutza.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS