Odremontowany pałac w Suchej Górnej będzie miejscem otwartym, wspólnym dla wszystkich mieszkańców Gminy Polkowice. Wewnątrz, oprócz sali małego strażaka-ratownika, planowane jest m. in. utworzenie centrum edukacji rękodzielniczej oraz miejsca spotkań, koncertów, spektakli i uroczystości. Obiektem będzie zarządzało Centrum Kultury w Polkowicach.
– Jesteśmy w trakcie opracowywania planu działań w pochodzącym z XVIII wieku, barokowym pałacu w Suchej Górnej. Staramy się pozyskać środki finansowe na uruchomienie Uniwersytetu Ludowego, w którym powstanie miejsce pracy twórczej z między innymi pracownią plecionkarstwa wikliny i rattanu – mówi Bogusław Godlewski, dyrektor CK w Polkowicach. – Ważnym aspektem dla mieszkańców gminy jest to, aby pałac w Suchej Górnej stał się swojego rodzaju archiwum zasobów niematerialnego dziedzictwa kultury, oraz aby był miejscem krzewienia działań, zmierzających do odkrywania i budowania tożsamości społecznej i kulturowej wśród mieszkańców miejsko-wiejskiej gminy Polkowice – podkreśla szef CK w Polkowicach.
Obiekt jest na finiszu generalnego remontu, który jest realizowany z budżetu gminy. Za kwotę kilkunastu milionów złotych gruntownie odnowiono pałac, wzbogacając jego wartość użytkową o nowoczesne elementy, pozwalające na organizowanie tam przedstawień, koncertów i spotkań.
Obecnie trwają ostatnie prace wyposażania wnętrz. Niedługo obiekt zostanie przekazany w użytkowanie do Centrum Kultury. Wkrótce też będą mogli z niego korzystać mieszkańcy naszej gminy oraz osoby przyjezdne.
– Obiekt wygląda pięknie! Wszyscy z niecierpliwością czekamy, kiedy będzie można zobaczyć go w środku – mówi Stanisław Gnat, sołtys Suchej Górnej. – Otoczenie pałacu zawsze służyło kulturze. W wiele takich wydarzeń angażowali się mieszkańcy. Były to np. jarmark kupiecki, imprezy patriotyczne na 11 listopada czy rekonstrukcje historyczne. Więc sam park stanowi wielki potencjał, a jak dojdzie do tego obiekt, to naprawdę pięknie będziemy tutaj sobie gospodarzyć. Mieszkańcy będą w tym mieli wiodącą rolę, ale pałac jest dla wszystkich, dla całej gminy i powiatu, a może przyciągnie także osoby z innych rejonów Polski – dodaje sołtys Suchej Górnej.
– Cieszę się, że ta inwestycja dobiega końca. Mieszkańcy Suchej Górnej, jak i całej gminy Polkowice, od lat na to czekali na oddanie pałacu do użytku, bo docelowym jego przeznaczeniem jest właśnie służenie mieszkańcom – podkreśla burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Rozważamy także – ten pomysł jest na wczesnym etapie analizy – aby w jednym z pomieszczeń pałacu powstała sala ślubów. To wspaniałe miejsce na tego typu ceremonie. Być może będą tu zawierały małżeństwa młode pary nie tylko z naszej, ale także gmin ościennych. Jest to także znakomite miejsce na wszelkiego rodzaju uroczystości gminne. I wreszcie jest to miejsce bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia swojej historii, ale także oczekiwań mieszkańców gminy, którzy chcą, aby znowu zaczęło ono funkcjonować po wielu, wielu latach dewastacji i niszczenia tego obiektu – dodaje burmistrz Polkowic.
Koszt remontu pałacu w Suchej Górnej to kwota rzędu 13 mln zł. Od początku tej kadencji burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki starał się część tych środków pozyskać z funduszy zewnętrznych. W ten sposób udało się otrzymać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na renowację fresków w jednej z pałacowych sal, oraz na wykonanie stolarki okiennej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS