Premier Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban uczestniczą w środę po południu w Mszy świętej, której w Katedrze na Wawelu przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premierzy państw V4 podpisali deklarację o dalszej współpracy. Morawiecki: To opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wielkich ambicjach
W kościele katolickim Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu.
Abp Jędraszewski podkreślił w homilii, że to „czas wielkiego zmagania o człowieka”.
Niestety, myślenie o człowieku jest narażone na wypaczenie przez dwie zwodnicze perspektywy. Pierwsza z nich za wszelką cenę pragnie usunąć prawdę o nieuchronności przemijania i śmierci. Usiłuje zatem uczynić z ludzkiego życia nieustanną zabawę, wieczną teraźniejszość, bez jakiejkolwiek przeszłości i przyszłości
— mówił abp. Jędraszewski.
Jak zauważył w konsekwencji życie staje się uciekaniem „od tego, co już się wydarzyło i od prób wyobrażania sobie tego, co kiedyś nastanie”.
Jest to uciekanie prawdziwie tragiczne. Nie jest rzeczą możliwą całkowite uchylenie się od pytań: „skąd przychodzę” i „dokąd zmierzam”. Stąd pierwszym słowem Środy Popielcowej jest słowo upomnienia: memento – „pamiętaj, człowiecze!”, które słyszymy w momencie, kiedy kapłan posypuje nasze głowy popiołem. Słowo to możemy oddać także jako: „opamiętaj się!”
— powiedział metropolita krakowski.
Arcybiskup przypomniał, że w trakcie posypywania głowy popiołem kapłan mówi: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”, ale zatrzymanie się na tych słowach, rozumienie ich tylko dosłownie otwiera drugą zwodniczą perspektywę – patrzenia na życie człowieka jako pełne absurdu i pozbawione sensu zmierzanie ku nicości.
Często wyrazem takiego myślenia jest życzenie, aby po śmierci ciało poddać kremacji, a powstały w ten sposób popiół rozsypać na przeznaczonych do tego celu cmentarnych trawnikach lub nawet nad bezkresnymi wodami mórz. Za takim życzeniem niejednokrotnie kryje się przekonanie, że człowiek jest wyłącznie materialnym organizmem, który w swej istocie niczym nie różni się od zwierząt
— mówił abp Jędraszewski.
Dodał, że ta „materialistyczna wizja” od dawna spotykała się z radykalnym sprzeciwem ze strony człowieka.
Znaczenie Wielkiego Postu
Metropolita krakowski mówił, że w Wielkim Poście powinniśmy zastanowić się, jak wyglądają nasze relacje z Bogiem i drugim człowiekiem.
Mając świadomość naszych słabości i grzechów, zdajemy sobie sprawę, że być może moc tych relacji uległa poważnemu osłabieniu. Naszym podstawowym obowiązkiem, a zarazem zadaniem, jest więc ich odbudowa
— podkreślił.
Kwiaty przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich
Premierzy Polski i Węgier: Mateusz Morawiecki i Viktor Orban w środę wieczorem złożyli kwiaty przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu.
Wcześniej politycy uczestniczyli w Mszy św. której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Premierom Polski i Węgier towarzyszyły małżonki. W krypcie był też obecny wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Zebrani odmówili po łacinie modlitwę Ojcze nasz i złożyli kwiaty.
W krypcie katedry na Wawelu znajduje się sarkofag pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: „Corpora dormiunt, vigilant animae” („Ciała śpią, dusze czuwają”).
W stolicy Małopolski odbywał się w środę szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30. rocznicy utworzenia Grupy V4. Na Zamku Królewskim na Wawelu oraz w Centrum Konferencyjnym ICE spotkali się premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Czech Andrej Babisz, Węgier Viktor Orban i Słowacji Igor Matovicz. Gościem spotkania był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Mateusz Morawiecki przekazał na konferencji prasowej, że podczas szczytu dużo czasu poświęcono tematowi pandemii Covid-19 i temu, jak poprzez szybsze szczepienia umożliwić powrót do normalnego życia gospodarczego.
Przed nami świat pełen wyzwań i Europa pełna wyzwań. Ale jestem przekonany, że w duchu solidarności, ale też odwagi, odwagi poszukiwania nowego kontraktu społecznego, nowego kontraktu między państwami członkowskimi UE, będziemy mogli wstąpić w tę nową epokę po Covid-19 z nadzieją na lepszą przyszłość
— powiedział Morawiecki.
Wieczorem w Zamku Królewskim na Wawelu nastąpi uroczyste przekazanie Polsce zbroi młodego Zygmunta II Augusta, która wcześniej należała do w zbiorów muzeum w Budapeszcie.
mly/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS