Kodeksowe zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat, przysługuje również pracownikom wykonującym swoje obowiązki zdalnie.
Wśród często pojawiających się w praktyce stosowania prawa pracy w dobie pandemii pytań z zakresu stosunku pracy na wyróżnienie zasługuje kwestia możliwości uzyskania zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Skorzystanie z tego zwolnienia powoduje szczególne trudności w sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę w formie zdalnej.
Czy praca w formie zdalnej wyłącza możliwość uzyskania zwolnienia od pracy na opiekę? Zdecydowanie nie.
Czytaj także: Zgodna opieka nad dzieckiem z premią w PIT
16 godzin lub 2 dni
Na początku należy wskazać, czym jest zwolnienie od pracy na opiekę. Zgodnie
z art. 188 kodeksu pracy, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Przede wszystkim należy przypomnieć, że wykonywanie pracy w sposób zdalny wpływa jedynie (co do zasady) na miejsce jej wykonywania. Jeśli nie ustalono ina…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS