Niemal 53 procent osób deklaruje zadowolenie z racji zamieszkania na terenie jednej z gmin powiatu kętrzyńskiego. Wyniki ankiety przeprowadzonej w naszym serwisie internetowym na przełomie stycznia i lutego nie różnią się znacznie od trendów ogólnopolskich. Z raportu zbiorczego wynika, że około 63 procent ankietowanych wyraża zadowolenie z miejsca swojego zamieszkania.
Na pytanie „Czy jest Pan(i) zadowolony(a), że mieszka na terenie swojej gminy?” 37,5 procenta uczestników naszej ankiety odpowiedziało „Raczej tak”. Do grona zadowolonych należy też 15,4 procenta ankietowanych, którzy wyrazili zdecydowane zadowolenie z powodu zamieszkania w jednej z gmin powiatu kętrzyńskiego. Dla porównania, w skali ogólnopolskiej wartości te wynoszą odpowiednio: 41,2 oraz 21,9 procenta.
Jeszcze bardziej zbliżone okazały się odpowiedzi na pytanie „Czy interesujecie się Państwo tym, co dzieje się na terenie Waszej gminy?”. W naszym wydaniu lokalnym 50,7 procenta uczestników ankiety odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 39,7 procenta „raczej tak”. Według raportu zbiorczego, 48,2 procenta ankietowanych wyraziło zdecydowane zainteresowanie w tym zakresie, a 43,7 procenta odpowiedziało „raczej tak”.
Za najważniejsze kryteria wyboru miejsca zamieszkania, nasi ankietowani uznali możliwość znalezienia pracy (70 procent), ceny nieruchomości, bezpieczeństwo oraz bliskość rodziny i znajomych (50 procent). Jako najmniej istotne, uczestnicy ankiety wskazali natomiast bliskość szkoły i przedszkola (36 procent). W ocenie obszarów funkcjonowania gmin, najniżej ocenione zostały usługi medyczne. Aż 61 procent ankietowanych oceniło je bardzo źle. Dalej jest czas wolny (49 procent) i bezpieczeństwo socjalne (45 procent). Najwyżej oceniona została za to komunikacja samochodowa. 24 procent ankietowanych uznało ją za bardzo dobrą, tyle samo za dobrą, a 45 procent za dostateczną.
Jako kierunki rozwoju gminy, najwięcej uczestników naszej ankiety (95 procent procent) zaproponowało „silną gospodarkę”, czyli politykę zachęcającą do prowadzenia działalności gospodarczej. Dalej w tym rankingu znalazły się: atrakcyjna oferta spędzania czasu wolnego (67 procent) oraz „gmina sprawna i funkcjonalna”. W tym przypadku za szybkim i sprawnym transportem zbiorowym, dostępem do internetu i sprawną obsługą mieszkańców w urzędach opowiedziało się 57 procent ankietowanych. Wyniki te nie odbiegają od wyników ogólnopolskich, w których również te trzy kierunki zajęły czołowe miejsca w raporcie.
Gdyby uczestnicy naszej ankiety mogli decydować o gminnych inwestycjach, na pierwszym miejscu inwestowaliby w drogi i chodniki (72 procent odpowiedzi), a dalej w ścieżki rowerowe i oświetlenie uliczne (po 52 procent). Najmniejsze zainteresowanie ankietowani wyrazili natomiast infrastrukturą melioracyjną i przeciwpowodziową (15 procent) oraz infrastrukturą sportową (19 procent).
Co interesujące, chociaż ponad połowa ankietowanych deklaruje zadowolenie z zamieszkiwania w swojej gminie, to aż 77 procent uważa ją za gminę bez charakteru. Z drugiej strony, spore znaczenie dla naszych ankietowanych (28 procent) ma to, że jest to gmina spokojna i bezpieczna. red
Badanie ankietowe zostało przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie 7 153 respondentów. Ankieta miała na celu zbadanie opinii mieszkańców na temat stopnia ich zadowolenia z warunków życia oraz oczekiwanych przez nich kierunków rozwoju. Badaniem objęci zostali Czytelnicy i Czytelniczki 58 gazet lokalnych, w tym gazet zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, które jest partnerem projektu „InForMe 2.0 – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.
Fot. Pexels
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS