Jeszcze w tym roku powstaną termowizyjne mapy budynków i sieci ciepłowniczej. To efekt porozumienia, które podpisali przedstawiciele firmy OPEC oraz miast: Wejherowo, Reda, Rumia i Gdynia.
Gdynię, Rumię, Redę i Wejherowo czekają naloty samolotowe. Jednakże spokojnie. To akurat dobra wiadomość, chodzi bowiem o powstanie map termowizyjnych budynków i sieci ciepłowniczych. To umożliwi zlokalizowanie miejsc strat ciepła zarówno w publicznych jak i w prywatnych budynkach.
„Każdy będzie mógł zobaczyć swój budynek kolorowy czyli w kolorystyce od zieleni, poprzez pomarańcz do czerwieni i sprawdzić, gdzie to ciepło ucieka.” – powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.
Dzięki powstaniu map elektrociepłownia będzie mogła stale monitorować swoją sieć i zapobiec ewentualnym stratom, a to przyczyni się do oszczędzania energii. Podobnie miasta, będą mogły w ten sposób zmodernizować te budynki komunalne, w których wykryte zostaną źródła utraty ciepła.
„Po co to robimy? Po to, żeby zostało jak najwięcej pieniędzy w kieszeni podatników czyli w budżecie. Oprócz tego będzie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, więc znowu zużyjemy mniej surowca do produkcji ciepła. Trzeci aspekt to, korzyść dla każdego właściciela nieruchomości. Będzie można wejść na daną stronę internetową i zobaczyć jak zachowuje się jego budynek pod względem strat ciepła.” – powiedziała Beata Rutkiewicz wiceprezydent Wejherowa.
Wspólne działania samorządów: Wejherowa, Reda, Rumi i Gdyni oraz spółki OPEC powoduje, ze koszty powstania mapy termowizyjnej są niższe, niż przy indywidualnym zleceniu.
Powstanie termowizyjnych map to również istotny krok w kierunku ochrony klimatu. Dzięki temu może zmniejszyć się ilość emitowanych do powietrza pyłów oraz CO2.
[embedded content]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS