A A+ A++

Czas Wielkiego Postu jest przygotowaniem do Wielkiejnocy. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia. W tym roku ponownie będzie obchodzony w atmosferze ograniczeń związanych z pandemią.

Wielki Post jest czasem, w którym jesteśmy w sposób szczególny zaproszeni do refleksji nad kruchością ludzkiego życia i bezwarunkową miłością Boga do człowieka – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński, zachęcając wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych.

„W Wielkim Poście spróbujmy odsunąć się od zgiełku i znaleźć więcej czasu na modlitwę, rozważania, ćwiczenia duchowe. Modlitwa otwiera nasze serce na głos Boga, na Prawdę, jaką objawia nam Bóg o Sobie, o człowieku w Piśmie Świętym” – powiedział bp Miziński. Zachęcił również wiernych do udziału w nabożeństwach pasyjnych, w rekolekcjach wielkopostnych, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i ograniczeń w czasie pandemii.

„W Wielkim Poście nie zapominajmy o konkretnych czynach miłości, miłości miłosiernej wobec drugiego człowieka, wobec potrzebujących, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii, kiedy wielu ludzi doświadcza cierpienia, opuszczenia, lęku, samotności” – zauważa bp Miziński.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak przypomina, że w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Tłumaczy, iż oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wyjaśnił też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia.

Rzecznik KEP dodał, że w Środę Popielcową nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w Eucharystii. Zastrzegł jednak, że “dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty”.

W tym roku, w związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą obrzędu posypania popiołem. Stanowi ona, że – inaczej niż w ubiegłych latach – kapłan nie będzie wypowiadał nad każdą osobą słów “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub “Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Tę formułę z Mszału Rzymskiego wypowie tylko raz – do wszystkich, na początku obrzędu, po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą.

IAR/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Liceum “Kopernika” z prestiżowym certyfikatem międzynarodowym
Następny artykułZałamanie produkcji ropy w USA. Paraliż systemu energetycznego Teksasu