A A+ A++

Wraz z przemianą ludzkości w cywilizację międzyplanetarną i zamieszkaniem w bazach na Księżycu i Marsie, pojawi się poważny problem z szybką komunikacją pomiędzy tymi obiektami a Ziemią. Niestety, nie ma i prędko nie będzie możliwości zmiany tego stanu rzeczy. Niebawem więc nastąpi czas, w którym zderzymy się z frustrującym ograniczeniem, jakiego nie będziemy mogli pokonać.

O ile w przypadku powierzchni Srebrnego Globu światło poruszające się z prędkością ok. 300 tysięcy kilometrów na sekundę dociera tam z naszej planety w nieco ponad sekundę, to jednak już do Czerwonej Planety musi podróżować nieporównywalnie dłużej, co sprawia wiele problemów. Mars zbliża się do naszej planety na odległość od ok. 60 do ok. 400 milionów kilometrów. Oznacza to, że sygnał wysłany z Ziemi potrzebuje na dotarcie do bazy na Marsie od niecałych 4 minut do nawet ponad 21 minut.

W takich warunkach nie można prowadzić normalnej wideo-konferencji. Nasz obraz twarzy i wypowiedziane słowa będą potrzebowały 20 minut, by dotrzeć do astronautów na Marsie, a później poczekamy kolejne 20 minut, by uzyskać odpowiedź na zadane pytania. Z taką rzeczywistością mierzą się od dekad naukowcy pracujący przy misjach marsjańskich robotów eksploracyjnych. Urządzeniami nie można sterować w trybie rzeczywistym. Naukowcy np. wysyłają komendę poruszania się do przodu i skrętu w lewo, a łazik wykona ją po 15 minutach, a po kolejnych 15 minutach dopiero przychodzi zwrotne info, czy robot wykonał polecenie.

Największy problem w tym, że będziemy musieli się pogodzić z takim dużym opóźnieniem. Nie pomoże tu żadna znana nam technologia, nawet konstelacje Starlink od SpaceX czy najnowsza rozwijana przez NASA komunikacja laserowa. Dlaczego? Ponieważ nie ma nic szybszego od prędkości światła, a przynajmniej obecnie nie jest nam znane nic takiego. Mars to i tak pikuś. Znacznie gorzej będzie, gdy będziemy chcieli budować kolonie na Plutonie. Oddalony jest on od Ziemi o ponad 5 miliardów kilometrów, czyli sygnał potrzebuje ponad 3 godziny, by tam dobrzeć i kolejne 3 godziny, by wrócić na Ziemię.

Jeszcze ciekawiej będz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł2 zgony i 7 zakażeń w powiecie suskim
Następny artykułWesprzyj chorego Nikosia – daj nadzieję na wygraną z bezlitosnym przeciwnikiem