Ze względu na stan epidemii wydano specjalne zalecenia, które opisują w jaki sposób ma wyglądać tradycyjny obrzęd posypywania głów wiernych popiołem.
“(…) Po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’ albo ‘Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz’. Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą, lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów” – czytamy specjalnej nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zastosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Idąc na mszę świętą, należy pamiętać o obostrzeniach, które obowiązują w kościołach. Trzeba zasłaniać usta i nos – podobnie, jak w innych miejscach użytku publicznego – (nie dotyczy to osób sprawujących kult), a także zachować dystans co najmniej 1,5 m.
Limit osób w świątyniach to jedna osoba na 15 m kw.
Środa Popielcowa przypada w tym roku 17 lutego.
Zgodnie z zasadami kodeksu prawa kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta). Post ścisły jest obowiązkowy dla wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia, a wstrzemięźliwością od mięsa objęci są wierni powyżej 14 lat.
Wierni – chociaż nie jest to obowiązkowe – uczestniczą wtedy w mszy świętej, podczas której biorą udział w tradycyjnym obrzędzie posypywania głów popiołem.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT TRADYCJI ŚRODY POPIELCOWEJ: Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Katolicy sypią głowy popiołem
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS