Chcesz latać dronem o masie powyżej 250 g lub urządzeniem posiadającym kamerę? Od tego roku musisz się zarejestrować, przejść szkolenie i zdać test. Zmieniają się przepisy. Nowe zasady obowiązują we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Jak wyglądają nowe regulacje?
Rodzaje lotów podzielone będą na 3 kategorie:
- Otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka) – loty mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.
- Szczególna (operacje o średnim ryzyku),- loty wykonywane za oświadczeniem stosowania się do standardowych scenariuszy lub wymagające uzyskania zezwolenia od właściwego organu z racji większego ryzyka dla osób trzecich w porównaniu do operacji z Kategorii Otwartej,
- Certyfikowana – obejmuje operacje wysokiego ryzyka dla osób postronnych – porównywalnego do ryzyka wykonywania lotów załogowymi statkami powietrznymi.
Nie ma obowiązku rejestracji każdego urządzenia. Wymóg dotyczy każdego operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) wykonującego operacje w kategorii „otwartej” i „szczególnej”. By to zrobić należy wejść na stronę internetową Urzędu Lotnictwa Cywilnego ,tam udostępniony jest rejestr operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych. Link tutaj.
Szacuje się, że w Polsce bezzałogowymi statkami powietrznymi pilotuje około 200 tys. osób. Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że rynek dronów będzie stale się rozwijać, a jego wartość do 2026 wyniesie roku 3,26 mld złotych. Ma to mieć przełożenie na cała gospodarkę. Za kluczowy impuls rozwoju tej gałęzi uważa się czas epidemii COVID-19, w którym to właśnie za pomocą dronów realizowano różne działania związane z przeciwdziałaniem epidemii np.: monitoring miast czy odkażanie przestrzeni publicznej.
Tutorial czyli porady jak poprawnie zarejestrować się i przejść szkolenie online można zobaczyć na filmie zamieszczonym przez JestHyper na portalu YouTube. Link tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS