W ostatnich dniach na terenie powiatu koneckiego jeden z leśników uchwycił na zdjęciach wilka. Oznacza to, że drapieżniki już pojawiły się w naszym regionie. Sylwetkę tych zwierząt oraz informacje o sposobie postępowania w razie szkód, jakie mogą wyrządzić przekazuje Starostwo Powiatowe w Końskich.
REKLAMA
Na terenie byłego poligonu, w leśnictwie Józefów w powiecie koneckim drapieżniki zadomowiły się na dobre. Zima, to czas kiedy wilki mają bardzo grubą i puszystą sierść, latem jest ona znacznie cieńsza, co czyni, że zimą wilki wydają się o wiele większe, a ich kończyny i uszy krótsze, niż są w rzeczywistości. Jeśli przyjrzeć się, co w ich menu króluje to najczęściej jeleń, sarna, dzik, czasami zając, bóbr, borsuk. Nie pogardzą niczym, co może dostarczyć kalorii. Samiec wilka waży około 40-45 kg, a samica ok. 35 kg, jednak patrząc na zdjęcia, to raczej nie wygląda, aby słabo się odżywiał. Piszemy o nich nieprzypadkowo, ponieważ coraz częściej słyszy się o widzianym stadzie wilków w naszym regionie, a zagrożenie dotyczy przede wszystkim: dzieci pozostających bez opiekunów, zwierząt hodowlanych przebywających na uwięzi w otwartej przestrzeni oraz psów wolno biegających.
REKLAMA
W związku z powyższym, hodowcy powinni pomyśleć o specjalnych zabezpieczeniach. Apelujemy więc o zapewnienie właściwej opieki zwierzętom pozostawianym na pastwiskach, szczególnie we wczesnych godzinach porannych, po wypędzeniu bydła. Zwierzęta pozostawione na pastwiskach położonych w znacznej odległości od zabudowań mogą stać się łatwym celem polowań wilków. Przykłady takie wystąpiły choćby w zeszłym roku na rozległej posesji w Izabelowie, kiedy wilcza wataha zjadła źrebię.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony przyrody, za straty wyrządzone przez wilki m.in. w pogłowiu zwierząt gospodarskich przysługuje odszkodowanie. W takiej sytuacji konieczne jest zabezpieczenie martwego bydła i wszelkich śladów zdarzenia oraz bezzwłoczny kontakt z właściwą miejscowo regionalną dyrekcją ochrony środowiska oraz lekarzem weterynarii, który określi prawdopodobną przyczynę, przybliżony czas zgonu i rodzaj poniesionych obrażeń. Nie należy uprzątać zagryzionego zwierzęcia przed przybyciem komisji szacującej szkodę.
Zdjęcia zrobione zostały w minionym tygodniu podczas spaceru w porze obiadowej przez leśnika Dariusza Wiatrowskiego. Jak widać wilk jest w doskonałej formie i wygląda imponująco, jednak zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności przy spacerach po terenach leśnych.
Opracował Paweł Goraj.
Przypominamy, że rok temu również informowaliśmy o pojawieniu się wilków na terenie powiatu. Zobaczcie nasz materiał TUTAJ.
Zdjęcia (Dariusz Wiatrowski, Paweł Kubiak, archiwum Starostwa Powiatowego w Końskich):
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS