Proces starzenia jest procesem nieuchronnym, jednak może przebiegać bardzo różnie, co niejednokrotnie obserwujemy, najczęściej na skórze. Dojrzała skóra wrażliwa wymaga kompleksowej i specjalistycznej pielęgnacji, która widocznie opóźni i złagodzi objawy starzenia.
Starzenie się skóry możemy podzielić na endogenne (wewnątrzpochodne), które składa się z indywidualnego bagażu genetycznego i wpływów hormonalnych oraz starzenia egzogennego (zewnątrzpochodnego). O ile na pierwszy nie mamy zbytniego wpływu, to starzenie egzogenne możemy próbować opóźnić.
Musimy mieć świadomość, że działające na skórę czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe, suche i zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy, nieodpowiednia pielęgnacja, a nawet dieta mogą znacznie przyspieszać starzenie i pogarszać wygląd skóry.
PROMIENIOWANIE SŁONECZNE
Promieniowanie ultrafioletowe jest najlepiej poznanym i najistotniejszym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na jakość skóry. Wywołuje stres oksydacyjny, czyli wzrost liczby wolnych rodników, uszkadzających DNA komórek skóry. Uszkodzone komórki nie są w stanie produkować w prawidłowy sposób kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego, przez co skóra traci właściwości charakterystyczne dla jej młodego wyglądu takie jak jędrność, gęstość czy sprężystość.
Poprzez uszkodzenia DNA komórkowego ultrafiolet może być odpowiedzialny również za powstawanie ognisk nieprawidłowego rogowacenia oraz nowotworów skóry. Skóra broni się przed promieniowaniem ultrafioletowym poprzez wytwarzanie barwnika – melaniny. Jest ona produkowana w naskórku i ma za zadanie chronić głębsze warstwy skóry przed działaniem promieni świetlnych. Niestety z wiekiem ten proces obronny staje się coraz mniej sprawny, doprowadzając do powstawania przebarwień.
Po długotrwałym “ataku” promieniowania ultrafioletowego skóra staje się przesuszona, szybciej wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, znacznie głębsze i bardziej liczne niż te powstające wskutek samych procesów endogennych. Widzimy porozszerzane naczynka krwionośne (tak zwane pajączki naczyniowe), powstają zmiany ogniskowe o charakterze przebarwień, brodawek, a nawet nowotworów skóry. Jest to tak zwane FOTOSTARZENIE skóry.
TRANSEPIDERMALNA UTRATA WODY (TEWL)
Kolejnym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na stan skóry jest jej nawilżenie i nawodnienie. Utrata wody w skórze pogarsza warunki metaboliczne dla komórek. Pracują wtedy słabiej, wytwarzając mniej włókien kolagenowych, mniej elastyny oraz mniej substancji wypełniających przestrzenie między włóknami. Niedobór wody (przesuszenie), który może być wywołany przez czynniki zewnętrzne, jak również przez niewłaściwą pielęgnację, prowadzi do uszkodzenia ochronnej bariery wodno-lipidowej na powierzchni skóry oraz przyspiesza powstawanie objawów starzenia. Dlatego zapewnienie skórze optymalnego nawilżenia jest podstawą pielęgnacji w każdym wieku.
DIETA
Rozpatrując wpływ diety na procesy starzenia się skóry, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim proces glikacji białek. Dochodzi do niego na skutek spożywania nadmiaru cukrów. Cukry łącząc się z białkami, aktywują kaskadę reakcji chemicznych, w wyniku których powstają szkodliwe produkty. Proces ten doprowadza do uszkodzenia najistotniejszych struktur białkowych skóry – włókien kolagenowych, które stają się przez to mniej elastyczne, co. Glikacja dotyczy również kolagenu naczyń krwionośnych, przez co stają się one sztywne, co pogarsza ukrwienie skóry. Jakkolwiek glikacja jest procesem endogennym, to z pewnością możemy nasilić ten proces poprzez spożywanie dużych ilości cukru, jak również przez palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera bardzo duże ilości toksyn, które stymulują glikację białek. Stąd też można łatwo zauważyć, jak szybko postępują procesy starzenia u palaczy, wywołując tzw. “skórę palacza” o zażółconym odcieniu i dużej ilości zmarszczek. Glikacja prowadzi również do wytworzenia szkodliwych reaktywnych form tlenu (wolnych rodników), a powstały stres oksydacyjny napędza zwrotnie procesy glikacji.
Stres oksydacyjny jest istotnym czynnikiem przyspieszającym starzenie. Dlatego stosowanie fotoprotekcji oraz antyoksydantów jak np. te zawarte w Serum antyoksydacyjnym Oilage w codziennej pielęgnacji skóry to kolejne, poza nawilżaniem, podstawowe kroki dla zachowania młodej, promiennej skóry.
OILAGE serum antyoksydacyjne
Składniki aktywne: Kompleks TriOleum
- Intensywnie rewitalizuje skórę i przywraca jej młody wygląd
- Ujędrnia skórę i redukuje zmarszczki
- Wysoka zawartość przeciwutleniaczy
- 89,6% składników pochodzenia naturalnego
- Niekomodogenne
- Hypoalergiczne
- Przebadane klinicznie
Opakowanie: Butelka z zakraplaczem 30 ml
Cena: 79,90 zł
www.Dermedic.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS