A A+ A++

Kilka dni temu burmistrz miasta i gminy Stąporków Dorota Łukomska wydała oświadczenie dotyczące nielegalnego składowiska odpadów w Odrowążu (znajdziecie je TUTAJ). Głos w sprawie w środę zabrał starosta konecki Grzegorz Piec, a następnego dnia odpowiedź wystosowała Dorota Łukomska. Komunikaty od starosty oraz burmistrz Stąporkowa zamieszczamy w całości poniżej.

REKLAMA

W odpowiedzi na poprzednie oświadczenie burmistrz Doroty Łukomskiej starosta konecki Grzegorz Piec za pośrednictwem powiatowej strony internetowej wystosował komunikat:

REKLAMA

Po zapoznaniu się z opublikowanym oświadczeniem w dniu 08.02.2021r. Powiat Konecki pragnie zwrócić uwagę, że poruszane w tym oświadczeniu fakty dotyczące naszego Powiatu nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, a stan faktyczny dotyczący gromadzonych odpadów na działkach 389 i 588 w Odrowążu jest inny niż opisany przez Panią w przytoczonym oświadczeniu.
Spółki związane z gospodarką odpadami na tym terenie nie posiadają ważnych zezwoleń wydanych przez Starostę do prowadzenia działalności na działkach 389 i 588, za wyjątkiem Spółki BIO-EKOL, która otrzymała zezwolenie na zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne na działce 389 w Odrowążu w 2017r. i jest obowiązujące.
Ze względu na zmianę przepisów dotyczących gospodarowania odpadami i konieczności dostosowania zezwolenia do obecnie obowiązujących, prowadzone jest postępowanie dotyczące zmiany tego zezwolenia. Procedura ta przez wydaniem rozstrzygnięcia wymaga przeprowadzenia kontroli przez WIOŚ, Starostwo i Straż Pożarną.
Reasumując, Powiat Konecki nie jest obowiązany, za wyjątkiem wyżej wymienionego przypadku (zezwolenia z 2017r.) do kontrolowania terenu przedmiotowych działek.
Pragniemy też zwrócić uwagę, że na przestrzeni kilku lat była z Panią Burmistrz prowadzona korespondencja wyjaśniająca szczegółowo decyzyjność i wpływ Powiatu na rozwiązania prawne dotyczące odpadów na tym terenie. Dla przykładu pragniemy przypomnieć o korespondencji prowadzonej pomiędzy Panią Burmistrz a Powiatem, w szczególności pragniemy zwrócić uwagę na korespondencję z lipca 2017r., która przedstawiła stanowisko i opinię Powiatu odnośnie odpadów gromadzonych w Odrowążu.
Powiat Konecki wszystkie swoje decyzje i procedury oraz odpowiedzialność za usunięcie porzuconych odpadów realizuje w sposób zgodny z prawem i metodami z niego wynikającymi.
Z poważaniem
/-/Grzegorz Piec
STAROSTA KONECKI

Następnego dnia odpowiedź na oświadczenie starosty Grzegorza Pieca przedstawiła burmistrz Dorota Łukomska:

Pan Grzegorz Piec
Starosta Konecki

Szanowny Panie Starosto,
w opublikowanym w serwisie Facebook oświadczeniu Pana Starosty, w zakresie składowania odpadów w miejscowości Odrowąż w sposób celowy pominięta jest okoliczność faktyczna działania na tamtym terenie firmy, która miała zezwolenie na składowanie odpadów. Podmiot ten jednocześnie działał niezgodnie z wydanym przez Starostwo zezwoleniem.

Początkowo trzeba zauważyć, że w wydanym przez Starostwo oświadczeniu pominięta jest okoliczność faktyczna o wygaszonym w 2018r. pozwoleniu na zbieranie odpadów w Odrowążu dla firmy Eko – Art.
Przypominam, że pozwolenie zostało wygaszone, co bardzo istotne, dopiero na wniosek samego przedsiębiorcy, co istotne w roku 2018 pomimo, że Urząd w Stąporkowie wykazał nieprawidłowości w składowaniu odpadów w msc. Odrowąż już w roku 2017 o czym niezwłocznie Gmina poinformowała Starostwo Powiatowe w Końskich.

Dlaczego zgodnie z art. 47 ustawy o odpadach Starostwo nie cofnęło w 2017r. zezwolenia na zbieranie odpadów przez firmę Eko-Art, pomimo działania niezgodnego z uzyskanym zezwoleniem.
Tym samym Starosta Konecki ominął obowiązujące ówcześnie, w roku 2017 zapisy o odpadach, które stanowią, że:
1. Jeżeli posiadacz odpadów, który uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, narusza przepisy ustawy w zakresie działalności objętej zezwoleniem lub działa niezgodnie z wydanym zezwoleniem, właściwy organ wzywa go do niezwłocznego zaniechania naruszeń, wyznaczając termin usunięcia nieprawidłowości
2. W przypadku gdy posiadacz odpadów, o którym mowa w ust. 1, mimo wezwania, nadal narusza przepisy ustawy lub działa niezgodnie z wydanym zezwoleniem, właściwy organ cofa to zezwolenie, w drodze decyzji, bez odszkodowania

Pomimo zaistnienia wymienionych dyspozycją art. 47 ustawy o odpadach przesłanek Starostwo Powiatowe wydając zezwolenie na składowanie odpadów w msc. Odrowąż nie cofnęło zezwolenia o co wnosił Urząd Gminy.

Konkludując. Uprzejmie informuję, że:
1. W roku 2017 Gmina wykazała nieprawidłowości w składowaniu odpadów w msc. Odrowąż 
2. O powyższym Urząd w Stąporkowie poinformował Starostwo Powiatowe w Końskich w roku 2017 
3. Starostwo nie cofnęło w roku 2017, zgodnie z art. 47 ustawy o odpadach, pozwolenia dla podmiotu, który miał zezwolenie na zbieranie odpadów, ale składował je na działce innej niż wskazana w zezwoleniu (składowano odpady na działce sąsiedniej) 
4. Pozwolenie zostało cofnięte dopiero w roku 2018, ale co istotne na wniosek samego przedsiębiorcy działającego w imieniu wskazanego podmiotu 

Czy to oznacza, że dla Starostwa wydającego pozwolenie na składowanie odpadów nie miało w roku 2017 znaczenia, że przedsiębiorca składuje odpady na innej działce niż wyznaczona w pozwoleniu ?
Czy taka praktyka jest zgodna z art. 47 obowiązującej w roku 2017 (wtedy Urząd w Stąporkowie składał stosowny wniosek) ustawy o odpadach?

W sprawie czynności prowadzi Prokuratura i jestem przekonana, że wnikliwie wyjaśnione zostaną wszelkie okoliczności tego wymagające.

Z wyrazami szacunku
Dorota Łukomska
Burmistrz Stąporkowa

Dorota Łukomska opublikowała także zdjęcie pisma z 2018 roku od Starostwa Powiatowego w Końskich dotyczącego sprawy wysypiska w Odrowążu:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzewozili elementy wiatraków. Naruszono przepisy (FILM)
Następny artykułJabłuszko, muszelka, ślizg: towary deficytowe