A A+ A++

Pamiętajmy o obowiązku odśnieżania chodników i dachów

Czwartek  /  11-02-2021  /  Ilość wyświetleń: 4

W tym roku w powiecie oławskim na dobre zagościła najprawdziwsza zima, ze wszystkimi jej urokami, ale również utrudnieniami. Śnieżna zima długo wyczekiwana przez mieszkańców. Mróz i obfite opady śniegu dla jednych są powodem do radości i zabawy, ale dla innych stanowią śmiertelne zagrożenie

W związku z występującymi i nadal prognozowanymi opadami śniegu oraz dużym mrozem powodującym oblodzenie, przypominamy o obowiązku usuwania nadmiaru śniegu z dachów budynków oraz konieczności odśnieżania chodników.

Zgodnie z prawem budowlanym i ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązki związane z odśnieżaniem i zabezpieczeniem budynków w trakcie zimy leżą po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości. Ignorowanie obowiązujących przepisów dotyczących odśnieżania dachu grozi nie tylko dotkliwymi karami. Przede wszystkim może doprowadzić do nieszczęśliwych zdarzeń spowodowanych przeciążeniem konstrukcji obiektów, awarią, a nawet ich zawaleniem.

Obciążone zalegającym śniegiem dachy oraz nieodśnieżone i oblodzone drogi stanowią zagrożenie nie tylko dla osób znajdujących się w obiektach lub na ich terenie, ale także dla przypadkowych przechodniów. Zalegający śnieg jest bardzo ciężki, a jego waga zwiększa się dodatkowo podczas odwilży. Dlatego o odśnieżaniu należy pamiętać bez względu na typ dachu. Szczególną jednak uwagę należy zwrócić na budynki wielkopowierzchniowe, takie jak hipermarkety, hale produkcyjne i targowe, sportowe czy magazyny, ale również na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19.

Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Ale w czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg. Ale waga 1m3 mokrego śniegu jest to już 700-800 kg, a lodu – nawet 900 kg. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Zdrowiu i życiu zagrażają także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, aby nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów. Właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego. Dotyczy to rzecz jasna także przypadku wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub powodujących bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, stanowiącym zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska.

Przypominamy także wszystkim właścicielom i administratorom budynków o obowiązku odśnieżania i zabezpieczenia chodników poprzez posypanie ich piachem lub solą. Zgodnie z prawem właściciel posesji jest zobowiązany do uprzątnięcia lodu, śniegu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości i bezpośrednio do niej przylegających. Odśnieżanie obowiązkowe jest także w dni wolne od pracy.

Równocześnie informujemy, że na drogach powiatowych do końca marca trwa akcja „Zima”, koordynowana przez Powiatowy Zarząd Drogowy w Oławie. Niezgodności ze standardami zimowego utrzymania dróg powiatowych można zgłaszać do dyżurnego pod numerem telefonu: 71-30-330-19, w godz. od 5:00 do 23:00.

Zdjęcie pokrywy śnieżnej i napis - pamiętajmy o obowiązku odśnieżania chodników i dachów! W tle logo powiatu.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułR. Rogala: Zabiegaliśmy o to, aby WTZ zostały otwarte
Następny artykułPoprawią się warunki mieszkaniowe